« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
Emri, në pritje të propozimit të Nimicit
Arsllani: Mbetet enigmë se si do të zgjidhet çështja e emrit të Maqedonisë
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
"Mbreti" i shpejtësisë i cili nuk prodhohet më (Foto)
mBB_1.jpg

Huayra është prodhim Italian me motor të pozicionuar në mes të karrocerisë i cili është i ndërtuar me dorë i gjithi prej AMG. Motori është 6.0L AMG Bi-Turbo M158 V12 qe prodhon plot 730PS me shpejtësi maksimale 383kmh ndërsa shpejtësinë prej 0-100 e arrin për 2.8 sekonda.

Huayra gjithashtu ka edhe modele tjera të motorit si me 764PS në Roadster edhe 800 PS në versionin special Huayra BC. Të gjitha këto ndryshime në fuqi kanë ardhur si rezultat i modifikimeve në motorët paraprak.

Transmisioni është me  7-shpejtsi me “Single Clutch”. Arsyeja qe nuk është përdorur “Dual Clutch”është pesha, pasi që me dual clutch vetura peshonte mbi 70 Kg më shumë. Për këtë arsye e gjithë pesha e transmisionit është vetëm 96kg. Pesha e përgjithshme e vetures tani është 1,218kg e kjo vjen për arsye të pjesëve të shumta të karbonit në këtë veture. Raporti i fuqisë me peshën e vetures është 1.85 Kg për kuajfuqi.

Huayra filloi të prodhohet në vitin 2012 si pas ardhës i “Zonda F. Huayra”. Vlen të cekët që kjo veture ka fituar çmimin “Hypercar of the year 2012” nga magazina e Top Gear. Po ashtu Huayra ishte vetura me kohen më të shpejtë  (1:13:8) në pistën e Top Gear ku la mbrapa vetura si Aston Martin Vulcan, Bugatti Veyron 16.4, Bugatti Veyron 16.4 Super Sport, Ferrari Enzo, Koenigsegg CCX, Lamborghini Sesto Elemento edhe Zonda F. Ky rekord qëndroi deri në Janar të vitit 2016 kur McLaren 675LT e theu për vetëm 0.1 sekonda (1.13.7)

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.10.2017, 14:14  | L.E. | 1,022 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Peshevski: Kariera ime politike ka përfunduar
Zaev para vendimit: Filipçe ose Kostov, cili do jetë ministri i ri i shëndetësisë!?
Përplasen keq Mahmut Ferati me Shqir Cerrvadikun
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.