29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
Të ardhurat e jashtëzakonshme të Googles nga reklamimi (Foto)
google_77.jpg

Në tre mujorin e dytë të këtij viti Google raportoi rritje të të ardhurave me 21% në 26.01 miliard dollar falë rritjes së biznesit të reklamimit.

Fitimi i kompanisë ishte 3.52 miliard dollar një rënie e ndjeshme krahasuar me tre mujorin e parë si rezultat i gjobës së Komisionit Evropian.

Pavarësisht aktiviteteve të ndryshme ku është përfshirë Google, një segment në veçanti gjeneron të ardhura kolosale, dhe është biznesi i reklamimit.

Ky biznes gjeneroi 22.67 miliard dollar gjatë kësaj periudhe duke zënë 87% të të ardhurave kryesore të kompanisë.

Këtë vit pritet që biznesi i reklamimit të gjenerojë 90 miliard dollar, duke u bërë kompania më e madhe në botë e reklamimit.

Siç e tregon infografiku i paraqitur, të ardhura nga reklamimi vitin e kaluar ishin 79.4 miliard dollar duke kaluar shpenzimet në reklamim të çdo vendi të botës me përjashtim të SHBA.

Në 2016-ën Google zinte 44% të të ardhurave nga reklamimi online në mbarë botën.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.10.2017, 14:07  | L.E. | 264 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.