« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasador..
Raportet e mira ndërfqinjësore, përshpejtojnë integrimin
Emri, në pritje të propozimit të Nimicit
SHA ELEM në ankand publik bleu 29,7 gigavat orë energji elektrike
117894858_1.jpg

Shkup, 10 tetor - SH.A ELEM bleu 29.7 gigavatë orë energji elektrike me çmim mesatar prej 62.8 euro për megavat orë në vlerë të përgjithshme prej 1.865.154 euro në ankandin e sotëm publik për blerje të sasive shtesë të energjisë elektrike për nevojat e konsumatorëve tariforë (amvisëritë dhe konsumatorët më të vegjël industrialë) për muajin nëntor.

Nga gjashtë kompanitë e regjistruara, thonë nga ELEM-i, çmim më të volitshëm ofruan nga kompanitë GEN-I Prodazhba SHPPK Shkup, EFT Maqedonia SHPPK Shkup dhe DANSKE Komoditis SHPPK Shkup.

"Blerja u nda në dy pjesë, energji elektrike bazë dhe energji elektrike me cilësi të lartë. Për pjesën e parë, energji bazë, oferta dhanë të gjithë pjesëmarrësit e paraqitur. Pas 57 ofertave duke filluar nga çmimi i 62.88 euro për megavatë orë u ulë në 57.95 euro për megavatë orë, me të cilat u blenë 12 megavatë nga ofertuesi DANSKE Comoditis SHPPK dhe tetë megavat me çmim prej 58.05 euro për megavatë orë nga ofertuesi GEN-I Prodazhba SHPPK Shkup, gjegjësisht për pjesën e parë është arritur çmim mesatar prej 57.99 euro për megavatë orë, saktësojnë  nga SHA ELEM dhe shtoi se çmimi për energji elektrike bazë për nëntorin e bursën e HUPX  në Hungari është 58.86 euro për megavatë orë.

Për pjesën e dytë, energji elektrike me cilësi të lartë, theksojnë, oferta dhanë dy pjesëmarrës.

"Në 48 oferta, çmimi fillestar prej 72.11 euro për megavatë orë u ulë në 67.31 euro për megavatë orë, sipas të cilës u blenë 25 megavatë orë nga ofertuesi GEN-I Prodazhba SHPPK Shkup dhe pesë megavatë për çmimin prej 67.41 euro për megavatë orë nga ofertuesi EFT Maqedoni SHPPK Shkup, gjegjësisht çmimi mesatar i arritur për këtë pjesë është 67,31 euro për megavatë orë. Për krahasim, çmimi për energjinë elektrike me cilësi të lartë për nëntor në bursën HUPX në Hungari është 73.93 euro për megavatë orë", theksoj nga ELEM.

Në ankandin e sotëm  publik për blerje të energjisë elektrike morën pjesë, GEN-AND Selling SHPPK Shkup, EFT Maqedoni SHPPK Shkup, DANSKE Komoditis SHPPK Shkup, MVM Partner SHPPK Shkup, EVN Trade SHPPK Shkup dhe ENERGY UIND DSHK Strumicë.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.10.2017, 19:36  | T.E. | 553 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Taravari: Nuk ka negociata për vendet vakante të ministrave tash e dy javë
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasadorëve shqiptar?!
Zaev i ofron ASH-së postin e zv.ministrit në shëndetësi
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.