29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
Nvidia prezantoi çipet e para kompjuterike për makinat plotësisht autonome
niv.jpg

Prodhuesi i shquar i procesorëve grafikë NVIDIA prezantoi ditën e Marte çipet e para kompjuterike për makinat plotësisht autonome dhe tha se më shumë se 25 konsumatorë kanë filluar të ndërtojnë makina dhe kamionë pa shoferë dhe taksi robotë.

Posta Gjermane dhe kompania ZF planifikojnë të hedhin në qarkullim kamionët e parë me çipet e NVDIA duke filluar nga 2019-ta.

Gjenerata e tretë e NVIDIA Drive PX, me emrin e koduar Pegasus, është një platformë me shumë çipe në madhësinë e një targe makine dhe me fuqi procesorike të barabartë me atë që gjendet tek qendrat e të dhënave.

Pegasus mund të mbajë 320 trilion operacione në sekond, një rritje me 13 herë krahasuar me gjeneratën e dytë të platformës.

Një procesor i vetëm NVIDIA Xavier mund të përdor për sistemet autonome të drejtimit të nivelit 3.

Një makinë e nivelit 5 është e aftë të udhëtojë pa ndërhyrjen e drejtuesit. Ndërsa një makinë e nivelit 3 ka nevojë që drejtuesi të mbajë duart në timon.

Sakaq niveli 4 premton teknologji për të drejtuar një makinë pa ndërhyrjen e drejtuesit por vetëm në korsi të dedikuara.

Nvidia mund të jetë një hap para, por as rivalët nuk qëndrojnë larg. Intel dhe divizioni Mobileye në bashkëpunim me BMW synojnë të sjellin platformën e tyre në 2021.

Qualcomm bleu NXP për të formuar prodhuesit më të madh në botë të pajisjeve elektronike për makinat.

Edhe kompania Japoneze Renesas ka një prezencë të fortë tek mikro kontrollerët të cilët mbajnë në punë funksione kyçe të makinave.

Nvidia tha se shumica e konsumatorëve të platformës Pegasus do të ndërtojnë taksi robotë të cilët nuk kanë as timon e as frena dhe do të përdoren në rrugë të dedikuara. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.10.2017, 10:01  | L.E. | 389 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.