« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Analistët » ASH mund të qëndrojë në pushtet duke pëshpëritur për reforma, humbja e Shëndetësisë ..
« Koment » A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Ma..
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasador..
20 qytetet më të vizituara të 2017-ës
PARISSS.jpg

Për të shtatin vit rradhazi Mastercard ka publikuar “Global Destination Cities Index”, një studim që rendit qytetet më të vizituara për vitin 2017.

Këtë vit nuk mungojnë surprizat. Qyteti më i vizituar gjatë këtij viti është renditur Bankoku, ndërsa Milano lë pas Romën në klasifikimin e përgjithshëm.

Kryeqyteti tajlandez me një popullsi mbi 15 milionë banorë, është qyteti më i vizituar i vitit 2017. Sipas studimit në fjalë, rreth 21.4 milionë turistë do të zbarkojnë në qytetin kaotik lindor. Bankok përveçse një qytet me një histori të rëndësishme mbi shpatulla është edhe nyja kryesore për ata që duan të vizitojnë Azinë jug-lindore.

Në vend të dytë si qyteti më i vizituar është renditur Londra. Kryeqyteti britanik konfirmohet si një nga kryeqytetet më të dashura në botë. I pasur me atraksione kulturore dhe jo vetëm, këtë vit Londra pritet të numërojë rreth 19.8 milionë turistë.

Qyteti i tretë më i vizituar është Parisi. Pavarësisht sulmeve terroriste gjatë vitit 2017, rreth 18 milionë turistë do të vizitojnë kryeqytetin francez brenda 2017-ës, transmeton Syri.net.

Më poshtë po ju sjellim listën e plotë të 20 qyteteve më të vizituara për 2017-ën:

-Bankok, Tajlandë

-Londër, Britani e Madhe

-Paris, Francë

-Dubai, Emiratet e  Bashkuara

-New York, SHBA

-Singapori

-Kuala Lumpur, Malajzi

-Stambolli, Turqi

-Tokio, Japoni

-Seul, Koreja e Jugut

-Hong Kong, Kinë

-Barcelona, Spanjë

-Amsterdam, Holland

-Milano, Itali

-Taipei, Tajvan

-Roma, Itali

-Osaka, Japoni

-Vjena, Austri

-Shangai, Kinë

-Praga, Çeki

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.10.2017, 10:48  | L.E. | 680 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ja emrat e Ambasadorëve të ri që do ta përfaqësojnë Maqedoninë ?!
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasadorëve shqiptar?!
« Zhurnal mëson » Kryetari i ri i Këshillit të Komunës së Gostivarit, sërish nga rradhët e BDI-së
« Koment » A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Maqedoni ?
A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Maqedoni ?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.