« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
Emri, në pritje të propozimit të Nimicit
Arsllani: Mbetet enigmë se si do të zgjidhet çështja e emrit të Maqedonisë
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Rajoy kërcënon Katalonjën me kufizim të autonomisë
Mariano-Rajoy-empresarios-referendum-Gobierno_1030107066_7765774_1020x574.jpg
Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin qeveritar, deklaroi se përgjigjja e presidentit Puigdemont do të ishte vendimtare dhe jetike për të vendosur “ato që do të vijnë përgjatë ditëve në vijim”.
 
Fjalimi i kryeministrit shënoi herën e parë që ai ka thënë hapur se, aktivizimi i nenit 155 të Kushtetutës spanjolle, që i lejon qeverisë të marrë kontrollin mbi rajonet, do të ishte hapi i radhës nëse autoritetet katalanase nuk tërhiqen nga veprimet e tyre të paligjshme. 
 
Rajoy bëri edhe një kërkesë në kundërpërgjigje të shpalljes së një dite më parë nga Puigdemont, se ai po procedonte me deklaratën e pavarësisë, por e pezullonte atë në mënyrë që t’i jepte hapësirë disajavëshe negociatave. Edhe udhëheqësi i opozitës, socialisti Pedro Sanchez, tha se dy partitë kryesore politike në Spanjë kanë rënë dakord të rinegociojnë ligjet mbi autonominë pas lëvizjes së Katalunjës për pavarësi.
 
Ai tha se është arritur një marrëveshje me Rajoyn për të hapur bisedimet në 6 muajt e ardhshëm, për reformimin e Kushtetutës, që do të lejonte ndryshimin e mënyrës sesi Spanja qeveris 17 rajonet e saj, përfshi Katalunjën. 
 
Sanchez tha se partia e tij kërkon ndryshimin e Kushtetutës, “për të mundësuar që Katalunja të mbetet pjesë e Spanjës” dhe se Partia Socialiste mbështet thirrjet e Rajoyt për qartësim të situatës nga Puigdemont.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.10.2017, 23:15  | T.E. | 696 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Peshevski: Kariera ime politike ka përfunduar
Zaev para vendimit: Filipçe ose Kostov, cili do jetë ministri i ri i shëndetësisë!?
Përplasen keq Mahmut Ferati me Shqir Cerrvadikun
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.