« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
Emri, në pritje të propozimit të Nimicit
Arsllani: Mbetet enigmë se si do të zgjidhet çështja e emrit të Maqedonisë
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Presidenti çek “gjen zgjidhje” për Krimenë, Ukraina proteston!
Milos-Zeman-655x356.jpg

Presidenti i Republikës Çeke, Milos Zeman u tregoi parlamentarëve evropianë qëndrimin e tij ndaj Krimesë, duke theksuar se çështja mund të zgjidhej nga Moska duke paguar kompensim për Ukrainën.

Ideja u hodh poshtë gjithashtu nga Rusia.

“Sipas mendimit tim, do të ketë disa kompensime për Ukrainën [për humbjen e Krimesë] … para, naftë apo gaz,” i tha Zeman Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) gjatë fjalimit të tij në gjuhën angleze në Strasburg, Francë.

Kreu çek gjithashtu u bëri thirrje politikanëve evropianë të pranojnë shkëputjen e gadishullit nga Ukraina si “fait accompli”.

“Nëse duam të marrim Krimenë dhe ta kthejmë atë në Ukrainë, do të thotë një luftë evropiane … Ne duhet të shmangim luftën evropiane dhe ju duhet ta kuptoni këtë,” u tha ai deputetëve nga shtetet evropiane.

Në vend të kësaj, ai kërkoi që Rusia dhe Ukraina të zhvillojnë lidhje më të ngushta ekonomike dhe diplomatike, duke vënë në dukje nisma jo-kontroverse si shkëmbimet e studentëve si pikënisje.

Në mes të këtij fjalimi, delegacioni i PACE i Ukrainës, i kryesuar nga Aleksey Goncharenko, u largua nga salla e kuvendit, duke u thënë gazetarëve se “Zeman mund të ofrojë edhe shitjen e Karlovy Vary për rusët”.

Një zyrtar i lartë rus gjithashtu tha se “Krimeja nuk është subjekt i bisedimeve apo transaksioneve”.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.10.2017, 23:18  | T.E. | 1,055 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Peshevski: Kariera ime politike ka përfunduar
Zaev para vendimit: Filipçe ose Kostov, cili do jetë ministri i ri i shëndetësisë!?
Përplasen keq Mahmut Ferati me Shqir Cerrvadikun
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.