Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Nuk ka bazë kushtetuese kërkesa e "Tvërdokornave"
TVRDOKORNI_1.jpg

Shkup, 12 tetor - Shoqata “Tvëdrokorni” sot ka bërë thirrje për protesta, të cilat do të mbahen para vilës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov. Ata kërkojnë marrjen e mandatit nga kryeministri Zoran Zaev.

Profesori universitar i së drejtës kushtetuese Osman Kadriu për Zhurnal ka deklaruar se nuk ka asnjë bazë kushtetuese kërkesa e "Tvërdokornave" sepse Presidenti nuk mund tani të ia merr mandatin Kryeministrit Zaev.

"Jo nuk ka asnjë bazë kushtetuese. Është e kotë kjo që kërkojnë këta. Meqënëse Kryeministri është i zgjedhur dhe mandati ka qenë i dorëzuar dhe zgjedhjet kanë kaluar. Tani përgjegjësinë për kryeministrin, në asnjëfarë mënyre nuk është kompetencë e Presidentit të shtetit, por këtë kompetencë e ka vetëm parlamenti, pra një grup i deputetëve mund të ngrejnë procedurë për përgjegjësinë e Qeverisë", ka deklaruar për Zhurnal, profesori universitar i së drejtës kushtetuese, Osman Kadriu.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 13:55  | Xh.I. | 1,998 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.