« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
Emri, në pritje të propozimit të Nimicit
Arsllani: Mbetet enigmë se si do të zgjidhet çështja e emrit të Maqedonisë
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
“San” Xhihadistja britanikë “Vejusha e bardhë” vritet në Siri
132371295.jpg

Seli Xhons, xhihadiste britanike e njohur me nofkën “Vejusha e bardhë”, e cila përmes Internetin ka rekrutuar njerëz për anëtarësim në Shtetin Islamik, është vrarë në Siri gjatë një sulmi të një droni amerikan, së bashku me djalin e saj 12-vjeçar, njoftoi sot gazeta britanike “San”.

Xhonsit, e cila ka origjinë nga pjesa jugore e Anglisë dhe e ka pranuar islamin, shtypi britanik ia ka dhënë nofkën “Vejusha  e bardhë”, pasi që bashkëshorti i saj Xhunaid Hysein, gjithashtu ka qenë ekstremist i SHI-së, është vrarë në sulm me një fluturake pa pilot në vitin 2015.

Duke iu referuar një burimi anonim britanik të inteligjencës, të cilin gjoja e kanë njoftuar kolegët amerikanë “San” thekson se Seli Xhons dhe djali i saj janë vrarë në afërsi të kufirit sirian me Irakun, derisa ka tentuar të ikë nga një bastion i SHI-së në Raka.

Sipas gazetës britanike, burimet amerikane të inteligjencës tha se nuk janë 100 për qind të sigurt se Xhons është vrarë, për shkak se nuk ka pasur mënyrë që të merret kampion nga ADN-ja nga vendngjarja, por kanë shprehur bindje se është e vdekur.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 13:52  | Xh.I. | 553 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Peshevski: Kariera ime politike ka përfunduar
Zaev para vendimit: Filipçe ose Kostov, cili do jetë ministri i ri i shëndetësisë!?
Përplasen keq Mahmut Ferati me Shqir Cerrvadikun
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.