Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Ambasada Amerikane apel qytetarëve për dalje masovike për votime të dielen
amerikanska-ambasada.jpg

Shkup, 12 tetor - Ambasa e SHBA-ve i inkurajon qytetarët që të dielen të dalin dhe të votojnë në zgjedhjet lokale, transmeton Zhurnal.

Zgjedhjet lokale të 15 teotrit janë të rëndësishme për të ardhmen e  Maqedonisë për prosperitet, demokraci stabile, të integruar në institucionet Euro-Atlantike, theksuan sot nga Ambasa e Shtetëve të Bashkuara të Amerikës, dhe nëpërmjet rrjeteve sociale, thirrën qytetarët që të dalin në votime.

“I inkurajojmë të gjithë qytetarët që të përdorin të drejtën e tyre për të votuar, të shfaqin pikpamjet e tyre për komunën e tyre dhe ta afirmojnë përkushtimin e tyre për vlerat demokratike dhe sundimin e ligjit.I inkurajojmë të gjithë qytetarët, shoqërinë civile dhe mediumet që të lajmërojnë për të gjitha vërejtjet për parregullsitë zgjedhore.Qeveria dhe pushteti lokal duhet në tërësi ti hetojnë të gjitha akuzat për keqpërdorim dhe të ndërmarrin masa përkatëse".

Në fund partitë, institucionet qeveritare, gazetarët dhe qytetarët do ta cilësojnë besueshmërinë e procesit nëpërmjet hapave të tyre, shkruan në deklaratën.

Nga Ambasada theksojnë poashtu se zgjedhjet janë pjesë kruciale e secilës demokraci dhe i mbështesin zhvillimet për vetëbesimin e qytetarëve që të votojnë.

“Ambasada e Amerikës aktivisht merrë pjesë në vëzhgimin e zgjedhjeve lokale, bashkarishtë me faktorin ndërkombëtar dhe me vëzhguesit lokal” theksojnë nga Ambasada.

 

 

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 16:15  | I.XH | 844 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.