Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Raportimi i mediave për zgjedhjet është përmirësuar
naslovna-slika.jpg

Shkup, 12 tetor - Në Klubin e gazetarëve u mbajt debat me temë: “Raportimi i medias në fushatën zgjedhore, përvojat dhe sfidat”. Folës në debat ishin drejtori i AShMAA-së Zoran Trajçevski, kryetari i organizatës CIVIL Xhabir Derala dhe kryetari i ShGM-së Naser Selmani.

Zoran Trajçevski vlerësoi se për këto zgjedhje lokale mediat raportojnë në mënyrë profesionale dhe të balancuar, për dallim nga dy ciklet zgjedhore të mëparshme, ku u vërejtën raportime të pa balancuara dhe koordinim i dukshëm gjatë raportimit. Ai theksoi se këtë vit për herë të parë gjykata në Shkup veproi në afatin ligjor pas kërkesës të AShMAA-së dhe sjelli vendim 48 orë pas parashtrimit të kërkesës. Ai tha se gjykata ende nuk ka zgjidhur lëndët e AShMAA-së të paraqitura dy vjet më parë.

Kryetari i organizatës CIVIL Xhabir Deralla tha se në vend që të informohen, njerëzit kontaminohen me urrejtje nëpërmjet të mediave dhe ka vërejtje serioze rreth sjelljes së gjykatave. Ai theksoi rastin kur gjykata në mënyrë efektive dënoi një shtetas maqedonas për fyerje ndaj presidentit turk, por nuk sanksionon fjalën e urrejtjes të shprehur në mediat pro qeveritare në të kaluarën.

Kryetari i ShGM-së Naser Selmani tha se ekziston trend i zvogëlimit të sulmeve ndaj gazetarëve. Për dallim nga zgjedhjet e dhjetorit kur kishte të regjistruara sulme fizike ndaj gazetarëve, gjatë kësaj fushate nuk ka asnjë sulm fizik, por vetëm kërcënime verbale.

“Policia filloi të hetojë seriozisht sulmet, por shqetëson fakti se nga 54 sulme asnjë sulmues nuk është dënuar nga ana e gjykatave. Kjo tregon se kemi një politikë të qartë të mosndëshkimit. Vetëm 10 raste janë hetuar plotësisht dhe janë ngritur pesë akuza penale dhe pesë fletëparaqitje për kundërvajtje. Me politikën e mosndëshkimit, ne nuk mund të presim të përmirësohet liria e të shprehurit” tha Selmani dhe u zotua të ndërtojë mekanizëm efektiv institucional për parandalimin e dhunës kundër gazetarëve, në të cilin do të marrin pjesë policia, prokuroria dhe gjykata.

Kjo debat ishte e organizuar nga ana e OnLimit media dhe ShGM, ndërsa ishte e mbështetur financiarisht nga Civika mobilitas.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 18:11  | D.J. | 564 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.