Shilegov e Ganiu, targetojnë pikat se ku do të punohet së pari në Çair
« Zhurnal mëson » Në Strugë janë shitur letërnjoftime për votimet e 15 Tetorit, priten arrestime në Str..
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
« Raporti i partive » Kush sa para harxhoi në pjesën e dytë të fushatës zgjedhore
Pakistan, çlirohen pengjet me fëmijë në robëri
resizeImage.aspx_17.jpg

Ushtarët pakistanezë çliruan një familje me 5 pjesëtarë nga Amerika e Veriut, që mbaheshin peng nga talebanët afganë prej 5 vitesh.

Ata u shpëtuan pas informacioneve të dhëna nga Shtetet e Bashkuara dhe një operacioni perfekt ushtarak të zhvilluar në afërsi të kufirit afgan.

Mediet raportojnë se bëhet fjalë për familjen e përbërë nga shtetasi kanadez, Joshua Boyle, gruaja e tij amerikane, Caitlan Coleman, si dhe 3 fëmijët e tyre.

Çifti dhe fëmija më i madh u rrëmbyen në Afganistan në vitin 2012, e dy fëmijët e tjerë, ata i patën ndërsa ishin në duart e talebanëve.

Ushtria pakistaneze konfirmoi lirimin e familjes dhe tha se, operacioni u bë i mundur pasi agjencitë e inteligjencës amerikane informuan kolegët pakistanezë, se pengjet ishin dërguar brenda territorit pakistanez.

Çlirimi i tyre u përshëndet nga Ambasada e SHBA-ve në Islamabad. Talebanët kishin publikuar disa herë video të familjes në internet dhe kërkonin lirimin e disa militantëve të burgosur në Afganistan, në këmbim të tyre.

Detajet e operacionit ushtarak nuk bëhen të ditura, por mediet lokale raportojnë se ushtria eliminoi disa militantë që ruanin familjen, për të mundësuar shpëtimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 21:02  | T.E. | 384 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
PDSH-ja do të votojnë Arifin në Tetovë, kurse BDI-ja do ta mbështesë kandidatin e tyre në Studeniçan
« Koment » Nëse Sela ballafaqohet me BDI dhe LSDM në Strugë, a ka kuptim koalicioni qeveritar?!
« Analizë në "Inside" » Nuk është e sigurt që Ibrahimi mund t'i ketë votat e rrethit të parë
LSDM do ta mbështesë BDI-në në Strugë, Tetovë dhe Gostivar?
Aksident i rëndë në Maqedoni, trupi i viktimës ngel në veturë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.