29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
Facebook prezantoi pajisjen e re të realitetit virtual, Oculus Go
fbbb_1_2.jpg

Gjatë konferencës Oculus Connect 4 në San Jose të Shteteve të Bashkuara, në skenë u ngjit shefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg i cili prezantoi një pajisje të re të realitetit virtual, “Oculus Go.”

Sipas Zuckerberg, është pajisja e realitetit virtual më e aksesueshme se çdo pajisje tjetër sepse fillon nga 199 dollar dhe del në shitje vitin e ardhshëm.

Pajisja do të jetë e ngjashme me Gear VR ku përdoruesit mund të rrotullohen por jo të lëvizin lirisht.

Zëvendës presidenti i Realitetit Virtual pranë Facebook, Hugo Barra e quajti pajisjen si “mënyra më e lehtë për zhvilluesit që duan të angazhohen në botën e realitetit virtual.”

Ai tha se Oculus Go peshon pak dhe është shumë i thjeshtë për tu vënë funksion. Përmban lente me të njëjtën gjerësi pamjeje të lenteve të Rift dhe karakterizohet nga një kontroller i vogël që të ngjashëm me atë që ofron Gear VR.

Pajisja ka ekran super të shpejtë WQHD LCD dhe audio hapësinore. Ajo do të jetë e përshtatshme me të gjithë titujt dedikuar Gear VR.

Pjesa tjetër e specifikave ngelet një engimë. Me pajisjen e re, Oculus ka shansin të shtrihet në atë segment që deri më sot e mbulonte partneriteti me Samsung dhe Gear VR.

Oculus Go do të hapë një treg të ri për rrjetin social dhe ti japë pavarësi nga prodhuesit e telefonëve si Samsung në mënyrë që të ofrojë eksperienca bazike të realitetit virtual. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 09:46  | L.E. | 152 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.