« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
Emri, në pritje të propozimit të Nimicit
Arsllani: Mbetet enigmë se si do të zgjidhet çështja e emrit të Maqedonisë
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Kamionët unik të cilët i përdorte ushtria sovjetike ruse për këneta dhe moçale (Video)
kamionn_1.jpg

Ky kamion që do ta shihni më poshtë, është një nga automjetet më të çuditshme "off-road" .

Këta lloj kamionësh në vend të gomave përdorin të ashtuquajturat vidhe, shkruan IndeksOnline.

Njëri nga ta është edhe ky, i cili përdorej nga ushtria sovjetike në vitet 1970, ndërsa është restauruar kohët e fundit nga një ekip inxhinierësh rusë.

Kjo formë e automjetit ushtarak u ndërtua si një lloj i ri i mjetit të transportit, i përshtatshëm për kënetat dhe xhunglat në vende lufte.

Sovjetikët e trajtuan idenë më tej dhe zhvilluan një ZIL-2906 të pandalshëm me vidhe të dyfishtë, për të rimarrë kozmonautët që zbarkonin në zonat e largëta të moçalit të Siberisë. 

Ndërkohë, një holandez me emrin Joze Jean de Bakker, doli me një dizajn civil të quajtur 'Amfili' , që është përshtatur dhe është ende në përdorim në industrinë minerare sot.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 09:57  | L.E. | 1,137 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Peshevski: Kariera ime politike ka përfunduar
Zaev para vendimit: Filipçe ose Kostov, cili do jetë ministri i ri i shëndetësisë!?
Përplasen keq Mahmut Ferati me Shqir Cerrvadikun
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.