Ali Ahmeti rrezikon me Merkon të humbasë 5 komuna tjera?!
Bilalli: Çdokush që ka dështuar në zgjedhje, nuk duhet t`i mbanë peng pozitat partiak..
A do të vendos Zaev të zbaton referendum për emrin? Flasin analistët
Arrestohen edhe pesë persona për sulmin ndaj Ziadin Selës
Unioni Europian:Të  vërtetohet angazhimi për vlerat demokratike
42_2.jpg

Shkup, 13 tetor - Zgjedhjet lokale janë mundësi se si qytetarët të shfaqin pikpamjet e tyre për drejtimin e komunës e tyre në të cilat duhet që të zhvillohet e ardhmja e asaj komune, theksojnë nga UE, transmeton Zhurnal.

Zgjedhjet lokale  në 15 dhe 29 Tetor janë mundësi që qytetarët të shfaqin pikpamjet e tyre për drejtimin në të cilën komuna e tyre duhet të zhvillohet në atë mënyrë. UE-ja I inkurajon të gjithë lidërt politik, partitë e tyre, dhe aktorët relevant që të shfrytëzojnë procesin zgjedhor për të vërtetuar përkushtimin e tyre për vlerat demokratike dhe sundimin e ligjit, theksohet në deklaratën e përbashkët të Delegacionit të UE-së dhe amasadave vende-kandidate në UE në Maqedoni para zgjedhjeve lokale.

 

“Ju bëjmë thirrje liderëve politik dhe anëtarëve politik të mundësojnë mbajtjen e zgjedhjeve pa frikë dhe dhunë. Potenncojmë se e rëndësishme është që të bëhet ndarja ndërmjet aktiviteteve partiake dhe shtetërore dhe resurset para, në kohën e zgjedhjeve dhe pas zgjedhjeve. I thrasim mediat që të ju sigurojnë qytetarëve pamje të qartë dhe informim objektiv e cila është e duhur për të sjellur vendim për informim në ditën e votimeve.E nënvizojmë vlerën e vëzhguesve ndërkombëtarë në zgjedhje, në veçanti të OSBE-ODHDR.Secila votë është e vlefshme. I thrasim të gjithë qytetarët që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre demokratike për votim dhe në mënyrën e tyre formën për të ardhmen e komunave të tyre” theksohet në deklaratën e Delegacionit të UE-së dhe ambasadave vende anëtare në UE në Shkup.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.10.2017, 12:19  | I.XH | 547 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti rrezikon me Merkon të humbasë 5 komuna tjera?!
Reagon shtabi komunal i BDI në Likovë: Erkan Arifi ka fituar vota sa gjithë kundërkandidatët
Djaloshi 13-vjeçar ndërtoi shtëpizën e vogël për më pak se 1.300 euro, brenda saj i ka të gjitha (Foto/Video)
Ja sa veshje ndërroi nusja e Labit, Qëndresa (Foto)
Sela: Nuk ka arsye pse të bashkëpunoj me Ali Ahmetin
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.