« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Mallçeski: Sa më shpejt ik Gruevski nga kreu i VMRO-së, aq më mirë për Maqedoninë
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Hahn: 2025-ta, viti i Ballkanit perëndimor
Bilalli: Çdokush që ka dështuar në zgjedhje, nuk duhet t`i mbanë peng pozitat partiake
21743290_1742343002482447_3091891891456932551_n.jpg

Shkup, 17 tetor - Profesori universitar Mersel Bilalli në një prononcim për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal ka komentuar zgjedhjet lokale të 15 tetorit që u mbajtën në një frymë demokratike. Ai tha se Kërçoven e kanë fituar bashkarisht disa parti politike, madje edhe me ndihmën të LSDM.

Sipas tij  edhe pse faja është për zgjedhje lokale, këta zgjedhje janë kruciale për procesin politik të shtetit, e ne këtë kuadër edhe të subjekteve politike shqiptare dhe vet qytetaret.

"Natyrisht se barometer duhet të jene rezultatet e zgjedhjeve, edhe atë jo vetëm për pozicionimin e partive politike, por edhe per vendimet e udhëheqësve te tyre. Mendoj se politika si funksioin publik duhet të fitoj kritere meritore të cilat përfundone me forcim të pozicioneve në rast fitorje, dhe me përgjegjësi politike apo morale në rast te humbjeve. Natyrisht, se kjo vlenë për të gjithë dhe është koha kur duhet të mesohemi ti përfillim rregulat e lojes në politikë. Çdo mbajtje peng e vendeve partiake pas dështimeve siç kemi pas dhe akoma kemi, është dem për procesin e përgjithshem, pasi vendin duhet lëshuar strukturave më vitale dhe më me energji. Çdo gjë tjetër dëmton ambinetin politik, procesin zhvillimor dhe interesat e përgjithshme", ka deklaruar për Zhurnal, profesori universitar Mersel Bilalli.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2017, 13:53  | Xh.I. | 8,565 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Tre ndërmarje publike të qytetit të Shkupit bëhen me drejtorë të rinjë
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Enver Maliqi zgjidhet zv.kryetar i Qytetit të Shkupit
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Kjo është porosia e parë e kryetarit të ri të Çairit Visar Ganiu
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.