« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Ligj të ri për rigjykim të proceseve të montuara politike
177622.jpg

Shkup, 18 tetor - Po pregaditet ligj i ri për rigjykim të proceseve të montuara politike të cilëve do ju mundësohet që të rigjykohen përsëri, transmeton Zhurnal.mk

Profesori universitar Lubomir Fërckovski i cili është pjesë e këshillit për reforma në drejtësi thekson se nevoja për një ligj të ri është pranuar me shumicë nga anëtarët e grupit të reformës. Ai thekson se do formohet edhe komision që do të bëj vlerësimin se cilat lëndë kanë pasur lëshime gjatë procedurës.

"Duhet të pranojë aplikacionet dhe përmbajtjen e rasteve dhe të mos bëhet dramë por të jetë numër që do jetë i përmbajtur", thotë ai.

Ndërkohë që ish kryezbuluesi Slobodan Bogoevski i dënuar në aferën Agent thotë se ky evndim është i nevojshëm për qytetarët që të kthejnë besimin në sistemin e drejtësisë në vend.

"Nevojat për këtë ligj janë të nevojshme për kthimin e besimit dhe drejtësisë në vend, ligji do të mbrojë, duhet të rigjykohen me dëshmi sepse janë të montuara", thotë ai.

Edhe përkundër shumicës parlamentare të dobët, Bogoevski nuk pret që diskutimi për këtë ligj të nxehë atmosferën pasiqë të vihet në rend dite para deputetëve.

"Secili që do të refuzojë vendosjen e drejtësisë në vend do të rezikojë legjitimitetin e tij, nuk mund të deklaroheni për vendosjen e demorkacisë dhe në të njejtën kohë të leni pas vetes shumë viktima", sqaron Bogoevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.10.2017, 19:32  | T.E. | 1,888 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.