« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Është caktuar gjykim për Sead Koçanin, i radhës edhe Latasi
sead_3.jpg

Shkup, 19 tetor - Sead Koçan dhe dy të tjerë në rastin „Trust“ do të përballen me prokurorë të PSP-së më 7 Nëntor, të martën. Akti prokuror është pranuar nga gjyqtari Marjan Grubisha, theksuan burime nga brenda prokurorisë, kurse gjyqi vetëm se ka dërguar ftesat deri PSP-ja dhe te mbrojtja. Siç mëson Telma, procesin do e  udhëheqë gjyqtarja Lidija Trajkovska- Zimbovska, transmeton Zhurnal.

 

Nga PSP-ja vërtetuan se është pranuar ftesa nga „Trust“ në të cilën janë keqpërdorur tenderë për „REK BITOLA“ është bërë dëmë me mbi 17 milionë euro. Rastin e karakterizoi „udhëzitimin zyrtar“ të Sead Koçanit i cili udhëtoi ditën që ju caktua paraburgimi, kurse u kthya kur Gjykata Supreme e udhëhequr nga Vangelovski, morri vendim që ta ndërpret paraburgimin. Më pas biznismeni Koçan, pronar i Televizionit TV NOVA dha garancion për rrethë 1 milion euro dhe gjyqi ja morri pasaportën.

PSP-ja vërteton se firmat Transmet, Sileks Nemetali dhe Vato, edhe pse si kanë përmbushur kushtet për tender kanë falsifkuar dokumentacionin dhe e kanë shkaktuar dëmin.

Tenderi është realizuar në vitin 2011.Po në këtë vit, për gjykatëse është zgjedhur Lidija Trajkovska- Zimbovska e cila është e njohur për revoltimin e saj kur u emërua ish kryetari i gjykatës penale, Vladimir Pançevski.

Gjyqi si vërtetuan nga PSP-ja e ka vërtetuar edhe aktin prokuror për rastin „Total“ në të cilin akuzohet Dragan Pavloviq Latas për evazion fiskal lidhur me marketingun televiziv, kurse në ditën e parë të gjykimit do të njoftohet shtesë.

 

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 11:01  | I.XH | 3,470 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.