« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Media gjermane: Gruevski i ka ditët e numëruara si shef i VMRO-së, LDSM përgatitet për zgjedhje
gruevski5_1.jpg

Shkup, 19 tetor - Media e majtë gjermane “Neues Deutschland” ka shkruar për zgjedhjet e fundit lokale në Maqedoni, duke theksuar se fitorja e partisë maqedonase LDSM do përshpetojë mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni në fillim të vitit të ardhshëm, ndërsa në anën tjetër, ditët e Nikola Gruevskit si shef i VMRO-DPMNE janë të numëruara.

“Kjo pasi kryeministri Zoran Zaev do kërkonte të zgjeronte qeverinë që tani ka 62 nga 120 deputetët.”

Vetë rezultati pozitiv i LDSM mund ti nxjerë telashe me dy partitë shqiptare, pjesë e koalicionit të saj qeveritar. “Kjo pasi Zoran Zaev ka lidhur pakt me partinë më të madhe shqiptare BDI.”

Më pas media e majtë gjermane përmend edhe Lëvizjen BESA. “Lëvizja BESA në fakt nuk është pjesë e qeverisë, por e mbështet atë në çështje kyçe. Gjithsesi me veprimet e fundit BESA ka kërcënuar me ndërprerjen e bashkëpunimit me LDSM”, shkruan mes tjerash "Neues Deutschland".

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 11:07  | Xh.I. | 2,808 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.