« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Shfaqja ruse "Bisha" më e mira në eficionin e 11-të të festivalit "Skupi"
../Store/teee_5_1_small.jpg

Shkup, 19 tetor- "Bisha" në regji të Sergej Fedotovit nga teatri "U Mosta" nga Perm, Rusi, e fitoi çmimin për shfaqje më të mirë në edicionin e 11-të të Festivalit teatror ndërkombëtar "Skupi".

Vendimin e solli juria treanëtarëshe - Vebi Qerimi, Gjorgji Jolevski dhe Lluka Kortina.

Festivali u mbyll mbrëmë me performimin e shfaqjes së fundit nga programi i sivjetmë - "Shërbëtoret" nga Teatri kombëtar "Ivan Vazov" nga Sofja.

Nga hapja më 12 tetor u performuan edhe shfaqjet "Shtëpia e Bernarda Albas"nga Teatri "Andon Çajupi" nga Korça, Shqipëri, "Matriti" i Teatrit të qytetit Gjakovë, Kosovë, monodrama izraelite "Pi duhan si burrë", i inspiruar nga jeta e Frida Kallos, "Vizione nga shekulli i argjendtë" i Qendrës për dekontaminim kulturor nga Beogradi dhe "Fol Medeja" i kompanisë teatrale "Jirjirak" nga Teherani. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 12:38  | L.E. | 468 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.