Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Bexheti: Pa ASH-në, Qeveria Zaev nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane
flakron-696x464-660x330_4.jpg

Shkup, 19 tetor - Aleanca për Shqiptarët (ASH), partia e Ziadin Selës thotë se bashkëpunimi me Lëvizjen BESA në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale nuk cënon pjesmarrjen e saj në koalicionin qeveritar. Zëdhënësi i ASH-së, Flakron Bexheti thotë se pa ASH-në kjo qeveri nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane.

"Marrëveshja jonë me Lëvizjen BESA nuk e e prish konceptin qeverisës. Kjo është një tezë e imponuar nga BDI, për arsye se janë të zemëruar pse kemi një marrëveshje para rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale me Lëvizjen BESA, por ato nuk vendosin se kush do të jetë pjesë e qeverisë, ajo ishte marrëveshje midis kreut të Alencës për Shqiptarët, Ziadin Sela dhe kryeministrit dhe liderit të LSDM-së, Zoran Zaev", thotë për tv Telma, Flakron Bexheti, zëdhënës i ASH-së, transmeton Zhurnal.mk

Sipas tij, bashkëpunimi me Lëvizjen BESA nuk na çon ASH-në në rrugë kundër LSDM-së, edhe pse sipas BEXhetit edhe partia e Selës ka vërejtetjet e veta për shkak të koalicionit në zgjedhjet lokale midis BDI-së dhe LSDM-së.

"Kemi mirëkuptim për shkak se betja ishte që të fitohet Shkupi, gjegjësisht kishte nevojë për votat e shqiptarëve të Shkupit që të fiton Shilegov. Presim që kryeministri Zaev, në rrethin e dytë të zgjedhjeve të jetë neutral për shkak se mirata jonë në këtë koalicion qeverisë është më se qartë, pa ne kjo qeveri nuk mund të jetë as reformatore e as evropiane", nënvizon Bexheti.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 19:31  | D.J. | 5,786 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Rrihet deri në vdekje një person në Maqedoni pas një zënke për telefonin celular 
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
« E fundit: » PSP zbulon 35 llogari bankare të Nikolla Gruevskit
Gjendet një trup i pajetë në Gërçec
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.