Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
PDSH rrugës për të hyrë në Qeveri?
18458073_303.jpg

Shkup, 20 tetor - Koalicioni i ASH-BESA për zgjedhjet lokale, mund të inicoj ndryshime në qeveri dhe me një partner plus, por nuk dihet a do të ketë „partnerë minus“. Pas zgjedhjeve do të vlerësohet prapë principialiteti ndërmjet partnerëve të tanishëm, transmeton Zhurnal.

Nuk është e pamundur që PDSH-ja të jetë partneri i radhës në koalicionin qeveritar pas mbarimit të rrethit të dytë të zgjedhjeve, theksojnë për DW burime nga shumica parlamentare.Thonë se për këtë mundësi„seriozisht kanë biseduar që në fillim të verës“ por është ende më e qartë pas kominatorikave të fundit ku partnerët e koalicionit, kryesishtë Aleanca për Shqiptarët hyn në rrethin e dytë zgjedhor.

Edhe pse koalicioni ad-hok i Aleancës për Shqiptarët me Lëvizjen Besa vlerësohet si e drejtë për të zgjedhur, nga ana tjetër, "tonet kritike ndaj BDI-së", po përjetohen sikur sulm ndaj jo principiel ndaj koalicionit qeveritar. Të dyja partitë nga publikimi i koalicionit për rethin e dytë paralajëmruan front kundër Ahmetit, me qëndrim se" bashkohen për ti dhënë fund të keqes 15-vjeçare nga BDI-ja me menaxhimin e komunave shqiptare".

Kjo ndoshta do të mund të ishte e pranuar, atëherë kur Aleanca për Shqiptarët  nuk do të ishte partner koalicioni me BDI-në  Qeveria  të cilën tani e hapën pyetjen, si është e mundur partner koalicioni„Nirvana“  në  pushtetin qendror, kurse aq polarizim i madh në pushtetin lokal.

Ky jo-principialitet i nxorri edhe shpekulimet e para se A.A nga dëmet që i ka sjellur në koalicionin qeveritar do të duhet të largohet nga Ilindenska numër 2.Nga Aleanca, mendojnë se pa ato në Qeveri do të mungojë shumica. Por kjo matematikë mund të tregohet si e pasaktë.Edhe pas PDSH-së shumica mund të krijohet me Vesel Memedin i cili distancohej nga Sela dhe Aleanca, deputeti Çedomir Sozdovski i cili vetëm se e lëshoi GROM, si dhe mbështetja nga disa deputetë të partive, të cilat vetëm se kanë dhënë sinjalet se do ta lëshojnë koalicionin me VMRO-DPMNE.

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.10.2017, 11:38  | I.XH | 17,161 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Rrihet deri në vdekje një person në Maqedoni pas një zënke për telefonin celular 
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
« E fundit: » PSP zbulon 35 llogari bankare të Nikolla Gruevskit
Gjendet një trup i pajetë në Gërçec
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.