« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Mallçeski: Sa më shpejt ik Gruevski nga kreu i VMRO-së, aq më mirë për Maqedoninë
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Hahn: 2025-ta, viti i Ballkanit perëndimor
Kinë, presidenti Xi Jinping me teori politike të tijën
auto_150844152944351508474327.jpg

Presidenti kinez Xi Jinping do të ketë teorinë e tij politike, të paktën sipas agjencisë kineze të lajmeve “Xinhua”.

 

Teoria do të njihet me titullin “Mendimi i Xi Jinping” dhe ka 14 parime. Analistët thonë se ajo mund të bëhet pjesë e Kushtetutës së Partisë qeverisëse Komuniste, diçka që do të përforconte pozitën e Xi Jinping në krye të saj.

 

Vetëm dy udhëheqës më parë, Mao Zedong dhe Deng Xiaoping kanë pasur teori politike me emrat e tyre, e duket se Xi Jinping do t’i bashkohet këtij grupi ekskluziv.

 

Sipas agjencisë “Xinhua”, Partia Komuniste e Kinës ka krijuar teorinë që tiullohet “Mendimi i Xi Jinping” për socializmin me karakteristika kineze për epokën e re, një slogan mjaf i bukur sipas analistëve, por i vështirë për t’u përcaktuar saktë.

 

Ekspertët thonë se parimet bazë të teorisë ende misterioze, thuajse janë të parëndësishme, pasi njohja e një teorie politike me emrin e Xi Jinping është po aq e fuqishme nga pikëpamja simbolike.

 

Raportimi i “Xinhua” është bërë në gjuhën angleze dhe ende duhet konfirmuar nga mediet shtetërore në gjuhën kineze, por zor se “Xinhua” do ta kishte publikuar pa marrë miratimin e partisë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.10.2017, 09:20  | Z.H. | 531 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Tre ndërmarje publike të qytetit të Shkupit bëhen me drejtorë të rinjë
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Enver Maliqi zgjidhet zv.kryetar i Qytetit të Shkupit
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Kjo është porosia e parë e kryetarit të ri të Çairit Visar Ganiu
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.