Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Qytetarët më së shumti marrin kredi konsumatore dhe për strehim
132984959.jpg

Shkup, 21 tetor - Kreditimi i përgjithshëm i ndërmarrjeve dhe qytetarëve në muajin shtator është zvogëluar për 0,3 për qind, por në nivel vjetor është vërejtur rritje prej 4,3 për qind, tregojnë të dhënat e BPRM-së.

Kreditë e përgjithshme në sektorit korporativ gjatë muajit shtator kanë vërejtur ulje prej 1,2%. Duke e krahasuar në nivel vjetor, gjendja e kredive të lejuara në sektorin korporativ është më e ulët për 0,5%, në kushte të uljes së kreditimit devizor, kundrejt rritjes vjetore te kreditimit në denarë.

Te kreditet e amvisërive, ndërkaq, në shtator është regjistruar rritje të bazës mujore prej 0,5% dhe vjetore për 9,8 për qind. Rritja e aktivitetit kreditor ndaj amvisërive, në pjesë të madhe ka të bëjë me kreditë në denarë.

Nga aspekti i qëllimit të kredive të lejuara për personat fizikë, më të përfaqësuara janë kreditë konsumatore dhe banesore ku ka rritje prej 0,7% në muaj, ndërsa 11,9% dhe 14,1% në nivel vjetor. Rritje prej 1,9% në shtator ka te kreditë automobilistike, por në nivel vjetor është vërejtur rritje prej 5,2%.. Te kreditet e lejuara në kartelat kreditore është vërejtur ulje mujore dhe vjetore prej 0,2% respektivisht 1,0%.

Te salldot negative të llogarive vijuese nuk është regjistruar ndryshim në nivel mujor, por ka rritje vjetore prej 3,7%.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.10.2017, 12:00  | T.E. | 577 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Rrihet deri në vdekje një person në Maqedoni pas një zënke për telefonin celular 
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
« E fundit: » PSP zbulon 35 llogari bankare të Nikolla Gruevskit
Gjendet një trup i pajetë në Gërçec
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.