Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Osmani: Presim hapa konkret nga BE-ja dhe NATO-ja për përparimin e Maqedonisë
osmani_1_3.jpg

Shkup, 23 tetor - Zv.Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, në kuadër të vizitës së tij në Paris, realizoi takim me ministren për Çështje Evropiane pranë Ministrisë për Evropë dhe Punë të Jashtme të Francës, Natali Loazo.

Në takim, zëvendëskryeministri Osmani dhe ministrja Loazo diskutuan për procesin e integrimeve euroatlantike të vendit, si dhe për bashkëpunimin bilateral mes dy vendeve.

Osmani informoi Loazon për rrjedhën e zbatimit të Planit 3-6-9 dhe theksoi se implementimi i pjesës së parë të Planit – pjesa 3 është në fund të realizimit, në të cilën më shumë se 80% e masave  tani më janë realizuar, ndërsa për 20% tjetër ende punohet. Ai shtoi se zgjedhjet kredibile lokale paraqesin kurorrë të pjesës 3 nga Plani 3-6-9, dhe duke i pasur parasysh vlerësimet të cilat për zgjedhjet nga ana e OSBE/ODHIR, që u konfirmuan edhe nga Delegacioni i Bashkimit Europian në Shkup, kishim kushte të drejta garruese, ditë të qetë zgjedhore, gjë që presim të realizohen edhe në rrethin e dytë të zgjedhjeve.

Osmani theksoi se me realizimin e pengesave të shumta të cilat qëndronin në rrugën e Republikës së Maqedonisë në rrugën e integrimeve europiane, si që janë Marrëveshja për fqinjësi të mirë me Bullgarinë, propozim ligji i ri për shfrytëzimin e gjuhëve, si dhe fillimi me masat  për ndërtimin e besimit me Republikën e Greqisë. Me të cilën, theksoi Osmani, Qeverija vërtetoi përkushtueshmërinë e sajë deklarative drejt integrimeve europiane dhe euro- atlantike, dhe për të cilën mori mbështetje të qartë nga qytetarët në zgjedhjet të cilat janë në vazhdim.

Zëvendëskryeministri Osmani shprehu kënaqësinë e tij nga bashkëpunimi i deritanishëm nga Franca për integrimin e vendit në BE dhe NATO, si dhe rrolin pozitiv të vendit në integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

"Në përputhje me zbatimin e suksesshëm të detyrimeve nga ana e Republikës së Maqedonisë, pres edhe hapa konkrete nga Bashkimit Evropian, si dhe nga vendet anëtare të unionit, të cilat do të ishin në drejtim të përforcimit të perspektivave europiane të Republikës së Maqedonisë dhe dukshmërisësë së progresit drejt BE-së dhe NATO-s", theksoi Osmani.

Ai përsëriti ambiciet e Qeverisë, deri në fund të vitit, në Samitin e dhjetorit, të hiqet rekomandimi i kushtëzuar, më tej Raport pozitiv dhe rekomandim të pastër nga ana e Komisionit në Prill, vitin e ardhshëm, si dhe marrjen e datës për fillimin e negociatave deri në fund të vitit të ardhshëm. Për këtë, Osmani kërkoi edhe mbështetje konkrete nga Franca në këtë proces, si mbështetës i politikës së zgjerimit të BE-së, ku dhe theksoi se pret ta shfrytëzojë rrolin e tij në sistemin vendimarrës të Unionit, që në mënyrë plotësuese të përshpejtohet zhbllokimi i procesit.

Në kuadër të vizitës në Francë, zëvendëskryministri Osmani realizoi takime edhe me Emanuel Lenan, këshilltar në Kabinetin e Kryeministrit Filip, si dhe me Sabine Tilae, Kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane në Kuvendin Nacional. Në agjendën e Osmanit parshihet takim edhe me Bertran Sore, Kryetar i grupit Franko-Maqedone në Kuvendin Nacional të Francës.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.10.2017, 13:21  | Xh.I. | 805 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Rrihet deri në vdekje një person në Maqedoni pas një zënke për telefonin celular 
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
« E fundit: » PSP zbulon 35 llogari bankare të Nikolla Gruevskit
Gjendet një trup i pajetë në Gërçec
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.