« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Mallçeski: Sa më shpejt ik Gruevski nga kreu i VMRO-së, aq më mirë për Maqedoninë
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Hahn: 2025-ta, viti i Ballkanit perëndimor
Pranverë të nxehtë për Maqedoninë, paralajmërojnë Hahn dhe Mogherini
mogerini-han.jpg

Bruksel, 14 nëntor - Ministri i punëve të jashtme Nikolla Dimitrov dhe zv.kryeministri për eurointegrime Bujar Osmani në Bruksel janë takuar me eurokomisionerin për zgjerim Johanes Hahn dhe përfaqësuesen e lartë të BE Federika Mogherini ku kanë biseduar për intensifikimin e procesit të reformave për të dhënë rezultate konkrete, transmeton Zhurnal.mk

Në takim janë dhënë mesazhe të qartëa për prespektivën europiane të Maqedonisë, Hahn dhe Mogherini kanë dhënë mbështetje për procesin e reformave dhe ndërtimin e urave lidhëse me vendet fqinje si argumente të forta për fitimin e rekomandimit si një nga kushtet kryesore për vendimet politike për fillimin e bisedimeve me BE-në.

Si momente kryesore dhe shumë domethënëse për vendin në periudhën në vazhdim janë:

Shkurt: Sqarim i strategjisë nga presidenti i KE-së Zhan Kloud Junker për BE dhe prespektivat e Ballkanit Perendimorë.
Prill: Raporti i KE-së për përparim
Maj: Samiti i BE për Ballkanin perendimorë në Sofje gjatë presidencës bullgare.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 20:57  | T.E. | 5,362 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Tre ndërmarje publike të qytetit të Shkupit bëhen me drejtorë të rinjë
Taravari: Javet në vijim krijojmë shumicë të re në Këshillin Komunal të Gostivarit
Enver Maliqi zgjidhet zv.kryetar i Qytetit të Shkupit
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Kjo është porosia e parë e kryetarit të ri të Çairit Visar Ganiu
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.