« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
Paskal Milo: Ja presionet që na bëheshin nga ambasadorët dhe kërkesat tona për ti larguar
auto_paskal-milo1478294726.jpg

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, ka kujtuar kohën kur ka qenë në këtë detyre në vitin 1998 dhe presionet e ambasadorëve në lidhje me luftën në Kosovë.

Në emisionin “Të Paekspozuarit”, Milo tha se ccfarë kërkonin ambasadorët e akredituar në Tiranë për mbështetjen e Shqipërisë ndaj ushtrisë së Kosovës.

 “Raste të tjera kur ne jemi ndodhur para presioneve sidomos gjatë kohës së konfliktit të Kosovës kur kemi dashur të bëjmë veprime që të kishim angazhim direkt me mbështetje të ushtrisë clirimtare të Kosovës, qoftë për armatimin qoftë për furnizimin me armë, por edhe furnizime të tjera.

Jemi ndeshur në kundërshtime të prera nga ambasadorët, të cilët në formë ultimative na kanë ndaluar për të marrë veprime të tilla në mbështetje të Ushtrisë Clirimtare të Kosovës. Kemi pasur presione nga të dërguar të posacëm të Ambasadës amerikane në maj të vitit 1998, presione të atilla që kanë qenë me të vërtetë domethënëse që më detyruan mua t’i këkoja sqarime ambasadores Lino.

Sikundër, jemi ankuar për shumë ambasadorë, jo amerikanë jo, dhe i kemi kërkuar t’i largojnë disa ambasadorë evropianë të vendeve fqinje, në bisedat zyrtare që kemi pasur tetë a tetë kuptohet, me pak fjalë ambasadorët s’duhet t’i marrim si të rënë nga qielli sikur s’janë njerëz që ndikohen e manipulohen, po manipulohen, por ambasadorët e vendeve të mëdha, SHBA e BE janë njerëz që e dinë dhe përgjegjësinë që kanë dhe s’besoj se luajnë me fatin e tyre”, tha Milo.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.11.2017, 23:42  | T.E. | 535 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
Bastisje në shtëpinë e  Elizabeta Kançeska Milevska
800 milion franga të vjedhura së shpejti kthehen në Maqedoni, thotë Ibrahimovski
Ndodh edhe kjo: Përplasen në xhirime Mahmut Ferati dhe Shaqir Cërvadiku (Video)
E enjtja e ardhshme ditë jopune
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.