Prokurorë të ri, PSP pjesë e PTHP-së
Në Komunën e Vrapçishtit nuk ka vend për flamurin kombëtar ?!
« Analistët » Marrdhëniet ndërfqinjësore, hap i duhur drejtë BE-së
Ka disa ide për funksionimin e KSHZ-së pas dorëheqjeve të anëtarëve
« Zëdhënësi i qeverisë » Boshnjakovski: Ligji i ri për mediat nuk është kufizues
boshnja.jpg

Shkup, 17 nëntor - Propozim teksti për ndryshime në ligjin për audio dhe shërbime vizuele nuk përmban masa kufizuese në pjesën politike ose mënyrën se si të informojnë mediat, kështu thekson zëdhënësi i qeverisë Mile Boshnjakovski i pyetur lidhur me deklaratat e shoqatës së gazetarëve se qeveria dëshiron që të luajë rolin e kryeredaktorit të mediave, transmeton Zhurnal.mk

Zëdhënësi Boshnjakovski ka thënë se debati publik për ligjin është i hapur.

"Debati për ndryshimet e ligjit për audio dhe shërbime vizuele është i hapur dhe të hënën më 20 nëntor do të mbahet debati i parë nga palët e involvuara në këtë proces, qëllimi kryesorë i këtyre ndryshimeve është që të mundësohet profesionalizimi dhe departizimi i agjencisë së audio dhe shërbimeve vizuele si dhe të RTVM", ka thënë Boshnjakovski.

"Lidhur me ndryshimet në ligjin për media kryetari i shoqatës së gazetarëve Naser Selmani tha se në vend të përmirësimit të tekstit të ligjit ai po përkeqësohet dhe se për ato është e papranueshme ideja që qeveria të rregullojë përmbajtjen mediale sepse është kundër praktikave demokratike europiane", ka thënë Selmani duke shtuar se vendosja e dënimit me pagesë për mënyrën e informimit të gazetarëve shihet qartë se qeveria dëshiron të luajë rolin e kryeredaktorit në media.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.11.2017, 19:48  | T.E. | 554 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Nuhiu, ministri që darkat luksoze i shtroi në sofrat e të varfërve, të njejtën e bën edhe si zëvendës-ministër
Në Komunën e Vrapçishtit nuk ka vend për flamurin kombëtar ?!
Çekia i dhuron policisë kufitare të Maqedonisë 45 automjete, prezent ishte edhe Nuhiu
"Velt": Athina, Shkupi dhe Beogradi do të ndërtojnë kanal që do ta ndryshojë gjeografinë e Ballkanit
« Analizë » Hetimi ndërkombëtar për "Kumanovën", rikthen besimin mes popujve në Maqedoni
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.