« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
Emri, në pritje të propozimit të Nimicit
Arsllani: Mbetet enigmë se si do të zgjidhet çështja e emrit të Maqedonisë
« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Iniciohet ligji për ushtrinë
fskkkk1_2.jpg

Prishtinë, 18 nëntor - Ka marrë start procesi i vendimmarrjes për themelimin e ushtrisë. Nga e premtja, Ministria e Forcës së Sigurisë e ka vënë në diskutim publik Projektligjin për Forcat e Armatosura (FAK) dhe i ka dhënë tri javë kohë publikut për të ofruar propozime konkrete rreth përmbajtjes.

 

Dokumenti mban titullin “Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me Forcat e Armatosura të Kosovës”, shkruan sot Koha Ditore.

 

Nëpërmjet tij, parashihet të ndryshohen 45 ligje në fuqi. Ndërhyrjet më të mëdha janë paraparë në Ligjin për Forcën e Sigurisë (FSK), atë për Ministrinë për FSK, pastaj në Ligjin për shërbimin në FSK e të tjera.

 

Ndërkaq, në një dokument përcjellës theksohet se ndryshimet ligjore nuk do të bëhen para atyre kushtetuese.

 

“Miratimit të këtij Projektligji do t’i paraprijnë ndryshimet përkatëse kushtetuese”, thuhet në dokumentin e konsultimit për këtë Projektligj.

 

Autoritetet kosovare nuk e kanë mbështetjen ndërkombëtare për ta themeluar ushtrinë, pa i bërë ndryshimet kushtetuese, e të cilat varen nga vota e serbëve.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.11.2017, 09:14  | Z.H. | 1,427 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Peshevski: Kariera ime politike ka përfunduar
Përplasen keq Mahmut Ferati me Shqir Cerrvadikun
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
Zaev para vendimit: Filipçe ose Kostov, cili do jetë ministri i ri i shëndetësisë!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.