« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
NESEEEE.jpg

Shkup, 19 nëntor - Tema e rradhës që është trajtuar me mjaft interes të madh nga emisioni Inside në ZhurnalTv ka të bëj me xhihadistët, qëndrimin e tyre në Maqedoni, aktivitetin dhe shumë gjëra të tjera që ka të bëj me ato.

"Nëse nuk i zbuloni ata njerëz që rekrutojnë ta dini se bëni mashtrim me programin", kështu thonë disa nga të intervistuarit në emisionin Inside i cili po trajton një nga problematikat më të mëdha që po tangon shoqërinë shqiptare viteve të fundit që nga përhapja e luftërave në Lindjen e mesme, vende të cilat udhëtojnë shpesh xhihadistët për të luftuar, qoftë dikush për pagesë e dikush vetëm për anën fetare.

Mes tjerave, të intervistuarit theksojnë se ka raste kur në disa familje mundon edukata familjare ajo që detyron të shkojnë dhe të rekrutohen si xhihadistë e më pas të përdoren ndoshta edhe për qëllime të tjera në vendet si Siri, Irak, Afganistan etj, aty ku edhe thuhet se po zhvilllohet një luftë e 'shenjtë'.

Sa shteti bën në këtë drejtim, sa punon në zbulimin e strehimoreve për rekrutim të xhihadistëve në Maqedoni, kush janë ata që rekrutojnë, këto e shumë materiale të tjera mund të ndiqni në temën e rradhës të emisionit Inside në ZhurnalTV.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.11.2017, 11:15  | B.M. | 12,254 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
Bastisje në shtëpinë e  Elizabeta Kançeska Milevska
800 milion franga të vjedhura së shpejti kthehen në Maqedoni, thotë Ibrahimovski
Ndodh edhe kjo: Përplasen në xhirime Mahmut Ferati dhe Shaqir Cërvadiku (Video)
E enjtja e ardhshme ditë jopune
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.