Prokurorë të ri, PSP pjesë e PTHP-së
Në Komunën e Vrapçishtit nuk ka vend për flamurin kombëtar ?!
« Analistët » Marrdhëniet ndërfqinjësore, hap i duhur drejtë BE-së
Ka disa ide për funksionimin e KSHZ-së pas dorëheqjeve të anëtarëve
Vendoset në Hungari ATM-ja e parë e Bitcoin pranë një banke
hungari.jpg

Në kufirin mes Slovakisë, Hungarisë dhe Austrisë, u lançua një ATM bitcoin-i e cila është e para në botë e vendosur pranë një banke.

Kjo ATM lokalizohet në qendër të Mosonmagyaróvár, një qytet me popullsi prej 30 mijë banorësh në Hungari, dhe këmben bitcoin-ët në forintë dhe Euro.

Pajisja e prodhuar nga General Bytes bart markën e Mrcoin dhe operohet nga Shinrai Kft. Ajo është e para ATM e monedhvea kriptografike që i vendoset pranë një filiali bankar.

“Prej vitesh kemi dëgjuar se bitcoin është thjeshtë një flluskë financiare. Por e kundërta ka ndodhur sepse siguria që ofron teknologjia e cila fshihet pas bitcoin ka transformuar me shpejtësi sferën financiare,” shprehej drejtori i Shinrai Kft gjatë inaugurimit.

Ky model do të ofrojë edhe monedha të tjera kriptografike si Bitcoin Cash, Litecoin dhe Ethereum. Transaksioni më ulët duhet të ketë një vlerë prej të paktën 5,000 forinta ose 16 Euro.

Kompania e cila lançoi këtë ATM ofron suport online por edhe përmes thirrjeve telefonike për ata që duan të dinë më shumë rreth saj.

Ditë më parë bitcoin arriti një rekord të ri prej 8,000 dollarësh. Që nga fillimi i vitit vlera e një bitcoin është rritur me 700%. /PCWorld Albanian

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.11.2017, 09:32  | L.E. | 611 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Nuhiu, ministri që darkat luksoze i shtroi në sofrat e të varfërve, të njejtën e bën edhe si zëvendës-ministër
Në Komunën e Vrapçishtit nuk ka vend për flamurin kombëtar ?!
Çekia i dhuron policisë kufitare të Maqedonisë 45 automjete, prezent ishte edhe Nuhiu
"Velt": Athina, Shkupi dhe Beogradi do të ndërtojnë kanal që do ta ndryshojë gjeografinë e Ballkanit
« Analizë » Hetimi ndërkombëtar për "Kumanovën", rikthen besimin mes popujve në Maqedoni
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.