« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
Ekranet e telefonave Android të ndjeshëm ndaj incizimeve nga sulmuesit
ekrane.jpg

Më shumë se tre të katërtat e telefonave Android janë të ndjeshëm ndaj regjistrimit audio dhe të ekranit nga sulmuesit.

Duke shfrytëzuar shërbimin MediaProjection, një sulmues mund të mashtrojë lehtë një përdorues në dhënien e të drejtave përkatëse për një aplikacion keqdashës.

Megjithëse ndjeshmëria është rregulluar në Android 8 Oreo, përdoruesit që përdorin Lollipop, Marshmallow ose Nougat mbeten në rrezik.

MediaProjection është – sipas dizajnit – i aftë për të kapur aktivitetin e ekranit dhe audios, dhe ka përdorime të ligjshme, por duke përdorur një teknikë të njohur si lejimi i tap-jacking mund të jepet që ajo të përdoret për gjëra më të jashtë-ligjshme.

Problemi me MediaProjection është se nuk mbështetet në leje, duke e bërë të vështirë të përcaktohet nëse një aplikacion do të përdorë shërbimin.

Ndërsa Oreo rregullon çështjen, MWR Labs vë në dukje se 77.5 përqind e pajisjeve aktive Android mbeten të prekura.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.11.2017, 15:06  | L.E. | 555 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
Bastisje në shtëpinë e  Elizabeta Kançeska Milevska
800 milion franga të vjedhura së shpejti kthehen në Maqedoni, thotë Ibrahimovski
Ndodh edhe kjo: Përplasen në xhirime Mahmut Ferati dhe Shaqir Cërvadiku (Video)
E enjtja e ardhshme ditë jopune
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.