Prokurorë të ri, PSP pjesë e PTHP-së
Në Komunën e Vrapçishtit nuk ka vend për flamurin kombëtar ?!
« Analistët » Marrdhëniet ndërfqinjësore, hap i duhur drejtë BE-së
Ka disa ide për funksionimin e KSHZ-së pas dorëheqjeve të anëtarëve
Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga alergjitë!
468ACA5200000578-5100459-image-a-1_1511185747532.jpg

Gratë që ushqejnë foshnjat e tyre me qumësht gjiri, por të cilat hanë gjatë shtatzënisë së tyre vezë, kikirikë dhe ajkë të ndryshme, i mbrojnë fëmijët e tyre edhe më shumë kundër alergjive.

 

Kështu thotë një studim i fundit nga spitali i fëmijëve të Bostonit, ndërsa eksperimenti u realizua në minj që konsumonin ushqime alergjike sic janë vezët e kikirikët të cilët transmetonin antitrupat mbrojtës tek pasardhësit e tyre nëpërmjet infermierisë, njofton Klan Kosova.

 

Ndërsa shumë studime kanë sugjeruar kjo mund të jetë rasti, ky hulumtim nga Spitali i Fëmijëve të Bostonit ofron prova më të qarta se qumështi i gjirit mund të parandalojë alergjitë.

 

Studimi gjithashtu tregon se si një “mekanizëm biologjik” mund të forcojë tolerancën ndaj ushqimeve të caktuara, duke i hapur rrugën trajtimeve të reja alergjike për foshnjat e rrezikuara të bëra nga antitrupa të pastruara, njofton Klan Kosova.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 13:16  | Z.H. | 460 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Nuhiu, ministri që darkat luksoze i shtroi në sofrat e të varfërve, të njejtën e bën edhe si zëvendës-ministër
Në Komunën e Vrapçishtit nuk ka vend për flamurin kombëtar ?!
Çekia i dhuron policisë kufitare të Maqedonisë 45 automjete, prezent ishte edhe Nuhiu
"Velt": Athina, Shkupi dhe Beogradi do të ndërtojnë kanal që do ta ndryshojë gjeografinë e Ballkanit
« Analizë » Hetimi ndërkombëtar për "Kumanovën", rikthen besimin mes popujve në Maqedoni
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.