« Analizë » Opozita e shqiptare "flet" vetëm me heshtje?!
Zaev: Nuk do ketë rekonstruim të qeverisë
Shkupi thyen rekordin për ndotjen e ajrit
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
Butaris: Prefektura e Selanikut nuk zhvillon politikë të jashtme
133961846_3.jpg

Shkup, 22 nëntorPërdorimin e emrit kushtetues të vendit tonë nga prefekti i Selanikut gjatë vizitës në Shkup akoma e mbron opinioni grek. Një deputet i partisë opozitare Demokracia e Re, dërgoi pyetje të deputetit deri te shefi i diplomacisë greke, me çka Janis Butaris doli me kumtesë. Deputeti Stavros Kalafatis i referohet deklaratës së prefektit të Selanikut se para udhëtimit tek ne, ka biseduar me ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë dhe e pyet Koxiasin për cilat tema dhe për çfarë pajtueshmërie bëhet fjalë.

"Nëse do të kishte pajtueshmëri, dhe nëse kishte për çka ishte, mes prefektit të Selanikut dhe ministrit të Punëve të Jashtme, diçka për çka fliste prefekti në deklaratat e tij? Cilave tema ju përkisnin dhe me çfarë kompetence do të fliste prefekti i Selaniku", shkruan Kelafitis.

Nëse prefekti i Selanikut kishte bisedime prapa kamerave me përfaqësues zyrtarë të IRJM-së, ndërsa nëse MPJ-ja greke e di këtë dhe në cilën temë?

Opozita publike, e shprehur në Shkup nga prefekti i Selanikut, e cila është në mënyrë indirekt por qartë njohje e emrit kushtetues të vendit fqinj, i përforcon  ose jo pozicionet e Shkupit në vigjilje të bisedimeve të ardhshme për çështjen e emrit?, pyet deputeti Kalafatis në letrën dërguar MPJ-së greke, e me këtë gjithë çështjen e sjell në parlamentin grek.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 15:19  | I.XH | 639 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zaevi i drejtohet Ramës në shqip “Faleminderit Edi”
Bastisje në shtëpinë e  Elizabeta Kançeska Milevska
800 milion franga të vjedhura së shpejti kthehen në Maqedoni, thotë Ibrahimovski
Ndodh edhe kjo: Përplasen në xhirime Mahmut Ferati dhe Shaqir Cërvadiku (Video)
E enjtja e ardhshme ditë jopune
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.