Maqedonia dhe Kosova rrugëtimin euro-atlantike e kanë të përbashkët, por jo në korsi ..
Bejli: Korrupsioni zvogëlon besimin e qytetarëve tek pushteti
Vulin: Zaev nuk e mbajti fjalën, Shkupi do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në UNE..
Maqedonia ndau gjashtë milionë denarë për të pësuarit në vërshimet në Shqipëri
Nënshkruhet marrëveshja midis Maqedonisë dhe Shqipërisë për mbrojtje të vizitorëve
flamur-maqedoni-shqiperi-735x400.jpg

Shkup, 7 Dhjetor - Më së fundmi është nënshkruar marrëveshja midis Maqedonisë dhe Shqipërisë për mbrojtje të vizitorëve.

Marrëveshja në thelb siguron mundësinë dhe kompesim më të shpejtë dhe më efikas ndaj shoferëve në raste dëmesh nga ndonjë aksident rrugor.

Marrëveshja është nënshkruar ndërmjet Zyrës Kombëtare për Sigurime të të dy shteteve përkatëse.

Sipas saj të dëmtuarit në Shqipëri, pas kthimit në Maqedoni do t’i drejtohen zyrës në fjalë për sigurime dhe do të kenë mundësinë e përgatitjes se dokumentacionit për kompesim në kohë rekord.

Kjo marrëveshje lehtëson vizitorët e Maqedonisë, të cilët arrijnë në një numër më të lartë se zakonisht përgjatë sezonit veror.

Kjo lloj marrëveshjeje është nënshkruar edhe me Greqinë, Turqinë ,Zvicrën, Bosnjën e Hercegovinën, Malin e Zi, Luksemburgun, Serbinë, Kroacinë, Bullgarinë dhe Slloveninë.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.12.2017, 11:41  | Xh.I. | 755 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zaev: Në mbrëmje vendoset për Ministrinë e Shëndetësisë
Shtetas të Maqedonisë të përfshirë në krim të rëndë 3.6 milard dollarë
Paraburgimi i Alimit, mbrojtja ankimon vendimin
« Analistët » Proçesi i shtet-ndërtimit të Maqedonisë lidhet me Shqipërinë dhe Kosovën
« Ekskluzive » Edhe Jakupi sot do të deponon dorëheqje nga KSHZ
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.