Maqedonia dhe Kosova rrugëtimin euro-atlantike e kanë të përbashkët, por jo në korsi ..
Bejli: Korrupsioni zvogëlon besimin e qytetarëve tek pushteti
Vulin: Zaev nuk e mbajti fjalën, Shkupi do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në UNE..
Maqedonia ndau gjashtë milionë denarë për të pësuarit në vërshimet në Shqipëri
Izraeli arreston 25 palestinezë gjatë bastisjeve
izrael-804x380.jpg

Shoqata e të Burgosurve Palestinezë ka bërë të ditur se ushtria izraelite në bastisjet gjatë natës ka arrestuar 35 palestinezë në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor, raporton Anadolu Agency (AA).

 

“Forcat e ushtrisë izraelite arrestuan 22 palestinezë, pas bastisjes së shtëpive të tyre në fshatin Kasra pranë Nablusit në pjesën veriore të Bregut Perëndimor. Shtatë të tjerë u arrestuan nga qytetet qendrore dhe veriore të Bregut Perëndimor, në Ramallah dhe Jenin”, njofton Shoqata e të Burgosurve Palestinezë.

 

Sipas kësaj shoqate, ushtria izraelite gjithashtu ka arrestuar gjashtë palestinezë nga Jerusalemi i okupuar Lindor. Ushtria izraelite shpesh herë zbaton fushata të gjera të arrestimit në Bregun Perëndimor me pretekstin për hetimet rreth “palestinezëve të kërkuar”.

 

Sipas shifrave zyrtare palestineze, mbi 6.400 palestinezë aktualisht janë në paraburgim në të gjithë Izraelin.

 

Ndryshe, arrestimet e fundit vijnë mes tensioneve në territoret palestineze pas vendimet të presidentit amerikan, Donald Trump, për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si “kryeqytet të Izraelit” dhe për zhvendosjen e ambasadës amerikane në këtë qytet, edhe pse rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në vitin 1980 nuk e njeh aneksimin e Jerusalemit Lindor dhe shpalljen e tij si kryeqytet.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.12.2017, 13:29  | Z.H. | 206 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zaev: Në mbrëmje vendoset për Ministrinë e Shëndetësisë
Shtetas të Maqedonisë të përfshirë në krim të rëndë 3.6 milard dollarë
Paraburgimi i Alimit, mbrojtja ankimon vendimin
« Analistët » Proçesi i shtet-ndërtimit të Maqedonisë lidhet me Shqipërinë dhe Kosovën
« Ekskluzive » Edhe Jakupi sot do të deponon dorëheqje nga KSHZ
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.