Maqedonia dhe Kosova rrugëtimin euro-atlantike e kanë të përbashkët, por jo në korsi ..
Bejli: Korrupsioni zvogëlon besimin e qytetarëve tek pushteti
Vulin: Zaev nuk e mbajti fjalën, Shkupi do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në UNE..
Maqedonia ndau gjashtë milionë denarë për të pësuarit në vërshimet në Shqipëri
Kompania lëshon dy laptopët e ri, me sisteme të reja
laptop.jpg

Microsoft ka lëshuar zyrtarisht Windows 10 për ARM, duke ofruar një emulator x86 që do të punojë me numrin më të madh të softuerit x86, duke bërë të mundur që ky version i ri i Windows të funksionojë si versioni standard x86.

Tani, Qualcomm ka treguar dy laptopë të rinj, të dizajnuar për harmonizimin e Snapdragon 835 SOC me Windows 10 për ARM.Laptopi i parë është Asus NovaGo me ekran 13.3 inç me rezolucion 1080p, 8GB RAM, 256GB hapësirë ruajtjeje + microSD slot dhe përdor dy porta USB 3.1 dhe dalje HDMI për kyçje.

Pajisja tjetër, e shpallur nga Qualcomm, është HP Envy x2. Ky është një laptop 2-in-1, me një tastierë të ndashme. Pajisja ka një ekran 12.3 inç dhe vjen me 8GB RAM dhe 256GB hapësirë të ruajtjes. Pajisja posedon edhe një port USB Type-C.

Të dy laptopët vijnë me Windows 10 S, të cilat mund të përditësohen në Windows 10, gjë që do të mundësojë instalimin e aplikacioneve jashtë dyqanit Windows 10. Windows 10 për pajisjet ARM do të jetë në dispozicion për blerje deri në fund të vitit, me çmime që variojnë midis 600 dhe 800 dollarë.

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.12.2017, 09:58  | L.E. | 165 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zaev: Në mbrëmje vendoset për Ministrinë e Shëndetësisë
Shtetas të Maqedonisë të përfshirë në krim të rëndë 3.6 milard dollarë
Paraburgimi i Alimit, mbrojtja ankimon vendimin
« Analistët » Proçesi i shtet-ndërtimit të Maqedonisë lidhet me Shqipërinë dhe Kosovën
« Ekskluzive » Edhe Jakupi sot do të deponon dorëheqje nga KSHZ
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.