Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
A ishe ti “Komandant Iliri”?!

“Kanë kaluar shum vite nga lufta e 2001-shit ka përfunduar çështja e ligjit për ish pjestarët e UÇK-së, sepse janë punësuar të gjithë, dhe kanë mbetur pa u punësuar veç ata që s’duan punësim”! në RRUGA DREJT, ALSAT-M tha Nazmi Beqiri-BDI!

Azbi Nuredini

Tash pas 15 viteve të përfundimit të konfliktit po del publikisht se miratimin e ligjit për dëshmorët, invalidët dhe veteranët e UÇK-së 2001-shit e kanë penguar vet ”krahu I luftës” BDI-ja ?! Zotri Nazmi Beqiri, turp i pafalshëm është si një ish pjestar i 2001-shit të deklarosh se nuk ka nevojë për ligj për të rënët, invalidët dhe veteranët e konfliktit të 2001-shit se janë punësuar të gjithë ish ushtarët e UÇK-së, kjo deklaratë është tmerrsisht e turpshme! E vërteta për gjendjen e fëmijëve të dëshmorëve, invalidëve dhe veteranëve të UÇK-së është shumë më e hidhur, fëmijët e dëshmorëve janë lënë në harresë pa mbrojtje ligjore, invalidët janë poashtu në mëshirën e Zotit pa mbrojtje ligjore ndërsa shumicën dërrmuese të ish ushtarëve i latë pa punë dhe i detyruat të ikin rrugëve të evropës për të zgjidh çështjen egzistenciale, ndërsa një pjesë tjetër e futët nëpër burgjet e Maqedonisë dhe pjesën tjetër i vratë! Ju jeni në qeveri për 14 vite dhe lejoni që nga buxheti i shtetit që mbushet edhe me paratë e shqiptarëve të financohen ata që luftuan me pushkë dhe vranë civilë të pafajshëm vetëm pse ishin Shqiptarë! Nazmi Beqiri-BDI, po i lëmoni shtypësit, shkelësit e kushtetutës për ndryshimin e të cilës u desh të derdhet gjak sepse ata nuk pranonin ndryshimin e saj me dialog, dhe ju tash jo vetëm që po e shkelni kushtetutën bashkë me ta por ju po shkelni edhe mbi gjakun e dëshmorëve! PSE? Për një çështje tjetër të ju vijë turp, nëse ju ka mbet fytyrë për turp?! E ajo është se ju miratuat ligjin për BRANITELLAT Maqedonas, BRANITELLAT janë punësuar nga qeveria juaj, dhe i shfrytëzojnë benificionet financiare nga ligji që ju e miratuat ose e latë në fuqi dhe e zbatoni, fëmijët e BRANITELLAVE të vrarë dhe fëmijët e invalidëve të tyre nga konflikti i 2001-shit kanë të siguruar me ligjin e BRANITELLAVE banesa, mjekim falas, shkollim falas dhe shumë benifite tjera nga buxheti i shtetit të përbashkët. Krejt kjo mund të ishte e lejueshme, në përputhje edhe me Kushtetutën sipas Nenit 9 ku garantohet barabarsia e gjithë qytetarëve të këtij shteti vetëm edhe me miratimin e ligjit për ish pjestarët e UÇK-së, sepse nga konflikti me ne atyre ju buron ajo e drejtë ligjore e miratuar nga ju, dhe kur arrihet marrveshje ose përfshihen dy palët me një të drejtë ligjore ose asnjëra! Ju lejuat që vrasësit e civilëve Shqiptarë dhe vrasësit e ish ushtarëve të UÇK-së të kenë ligj dhe e plotësuat tre herë atë që tua shtoni benificionet financiare sepse ju dukën që i kanë pak! Unë që po merrem me afirmimin e kësaj çështje e lënë nga politikanët me qëllim në haresë, jam i vetdijshëm plotësisht se është një çështje jashtzakonisht e ndyshme për shtetin maqedonas, dhe se mund të kem pasoja shum dimenzionale personale dhe familjare por nuk do të ndalem të merrem me këtë çështje deri në zgjidhjen e saj pamvarsisht çmimit që paguaj dhe mund të paguaj në të ardhmen sepse deri sa nuk miratohet ligji për ish pjestarët e UÇK-së, ky shtet do të ketë kriza politike të një pasnjëshme, sepse Kushtetuta ZBATOHET ose SHKEKLET, tjetër rrugë nuk ka. Prandaj shfrytzoj rastin t’iu bej thirrje gjith ish pjestarëve të UÇK-së pamvarsisht se ku gjinden ata, në subjekt politik ose jo, të punësuar ose jo, gjith mediave,profesorëve univerzitar,si dhe gjithë politikbërësve të këtij shteti qe te angazhohen për miratimin e këtij ligji sepse kjo e ndërpret shkeljen e kushteetutës, dhe siguron barabarsi etnike për gjith qytetarët.

 12.02.2017, 10:04  | B.M. | 3,061 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.