Partitë me "alamet" aktivitete për të fituar zemrat dhe votat e qytetarëve
A do të kemi premtime marramendëse sikur gjatë fushatës të vitit 2013? Flasin analist..
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË ..
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
Trupat irakiane përparojnë në Qytetin e Lashtë të Mosulit
0C146567-AF4E-4A7B-8304-EA9FAFA3660B_w1023_r1_s.jpg

Trupave irakiane u duhet të tregohen të kujdesshme për të kursyer jetën e civilëve dhe ndërtesat e lashta ndërsa luftojnë kundër Shtetit Islamik në Qytetin e Vjetër të Mosulit. Qeveria thotë se forcat e saj kanë shënuar përparime të reja në Mosulin Perëndimor, por militantët, të cilët janë fshehur në zonat e populluara dendur me civilë, janë duke bërë një rezistencë të fuqishme.

Ushtria irakiane, me mbështetjen e helikopterëve, ka avancuar në Mosulin perëndimor, deri në rajonin përreth xhamisë al-Nuri. Marrja e kontrollit të xhamisë ku udhëheqësi i Shtetit Islamik dha një predikim me shumë publicitet në korrik të vitit 2014, është një fitore me simbol e qeverisë. Por rimarrja e kontrollit të qytetit të lashtë të Mosulit po shoqërohet me sfida.

"Ky është një rajon ndër më të vështirët, kaotik dhe i padepërtueshëm, por forcat tona mundën të dilnin jashtë automjeteve dhe të hynin në Qytetin e Vjetër,”- thotë gjeneral-lejtnant Abdullah.

Militantët po shfrytëzojnë sulmet vetëvrasëse me bombë për të bllokuar avancimin e trupave qeveritare. Komandantët ushtarakë thonë se luftimet në Qytetin e Vjetër me popullsi të dendur janë tepër e vështira.

"Sfida është së pari shmangia e goditjes së civilëve, sepse IS është duke i përdorur ata si mburoja njerëzore. Së dyti, kjo është një zonë e vështirë, ngaqë është shumë e vjetër dhe mund të përdorim më pak armatime të rënda,” thotë një gjeneral irakian.

Civilët po largohen nga Mosuli Perëndimor me shumë pak mjete dhe me të plagosurit nga minat e tokës apo kurthet e ndryshme.

"Këtu sheh trupa të shtrirë në tokë; ata u vranë në një kurth të ngritur nga militantët. Janë 15 trupa që kanë filluar të prishen. Donim t’i merrnim, po militantët nuk na lanë. Na qëlluan me armë,”- thotë një banor.

 

Në tetor, qeveria irakiane filloi një operacion masiv me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për të rimarrë kontrollin e Mosulit nga Shteti Islamik. Rreth 250,000 janë zhvendosur nga rajoni që kur filloi beteja.

"Situata është e tmerrshme. Shteti Islamik na ka shkatërruar. Nuk ka ushqime, madje as bukë. Asgjë,” tregon një​ irakian.

Por ata që kanë mundur të shpëtojnë ndjehen me fat. Më tepër se gjysëm milioni civilë kanë mbetur të izoluar nga militantët në Qytetin e Lashtë të Mosulit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.03.2017, 15:23  | Xh.I. | 568 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Enca Haxhia në tuta të kuqe, i duket gjoksi por edhe… (FOTO)
Zijadin Sela në konventën promovuese: Ku ishin Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kur u zgjodh kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË jo?!
PDSH "dorëzohet", tërhiqet nga gara për Strugën, a do të mbështet të inkriminuarin Ramiz Merko?!
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.