Edhe PDSH-ja në "krahët" e Zoran Zaevit
"Ringu" i fundit i SHBA-së përmes Hojt Ji për ta debllokuar Maqedoninë
BDI hedhë poshtë zërat se do t`i tërheqin nënshkrimet
Shkëndija-Pelister, finalja e Kupës së Fudbollit të Maqedonisë

Ekipet e Shkëndijës dhe Pelisterit siguruan klasifikim në finalen e Kupës së Futbollit të Maqedonisë.

Futbollistët e Pelisterit fituan me rezultat 1:0 kundër Bregallnicës në revansh ndeshjen e gjysmëfinales e cila pasdite u luajt në stadiumin “Tumbe kafe” në Manastir.

Pasi ndeshja e parë e luajtur në Shtip përfundoi barazi 2.2, falë goditjes së brazilianit, Lukas Fereira Kardoso në minutën e 80-të. Pelisteri me rezultat të përgjithshëm 3:2 u klasifikua në finale.

Për ekipin e Pelisterit kjo është ndeshja e parë finale pas pauzës prej 16 viteve, pasi në vitin 2001 në finale e ka mposhtur Slloga Jugomagnat me 2:1.

Shkëndija e Tetovës do të ketë mundësi ta mbrojë trofeun e fituar vitin e kaluar, pasi në gjysmëfinale e eliminoi Vardarin. Edhe pse në revansh ndeshjen e sotme Vardari me golin e Darko Velkovksit në minutën e 60-të fitoi me 1:0, kjo megjithatë nuk u lejua të anulohet negativja nga ndeshja e parë në Shkup ku tetovarët fituan me 3:1.

Përndryshe kjo ndeshje e shënoi edhe ndërprerjen më të gjatë në gjysmën e parë të lojës, pasi gjyqtari Stavrev në mënyrë të arsyeshme iu dha kartona të kuq kapitenëve të dy ekipeve Gërnçarov dhe Hasani, pas çka ndodhi një rrëmujë e madhe në terren, por edhe tentimi i një pjese të tifozëve vendas për të hyrë në terren, pas çka mysafirët nga Shkupi u tërhoqën në dhomat e zhveshjes. Megjithatë në vazhdim ndeshja kaloi pa incidente.

Ndeshjen finale të Kupës së Maqedonisë, Shkëndija dhe Pelisteri do ta luajnë më 17 maj.

19.04.2017, 20:46  | T.E. | 972 i lexuar