« INSIDE » Shteti pa mekanizma për mbrojtje nga kriminaliteti në rrjetet sociale!?
« Koment » A po pamundësohet emërimi i Ministrit të Shëndetësisë, nga mos-prezenca e Selës në Ma..
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasador..
Raportet e mira ndërfqinjësore, përshpejtojnë integrimin
Biznes forum i Maqedonisë dhe Turqisë
biznes.jpg

Shkup, 20 prill- Kompani nga sferat e TI-së dhe shëndetësisë nga Izmiri janë të interesuara për investime në Maqedoni. Përfaqësues të rreth 20 ndërmarrjeve nga Oda Tregtare e Izmirit nga klasterë të TIK-ut dhe shëndetësisë sot në forum biznesi dhe takime me kompani nga Maqedonia, anëtare të Odës ekonomike të Maqedonisë dhe Turqisë (MATTO) po i shqyrtojnë mundësitë për bashkëpunim.

Krahas potencialeve për investim, i analizojnë edhe mundësitë për pjesëmarrje të përbashkët në projekte evropiane dhe paraqitje në tregje të treta, ndërsa efekti përfundimtar duhet të ejtë këmbimi i shtuar tregtar ndërmjet dy shteteve.

"Janë të pranishme kompani nga Turqia nga sfera e TI-së të cilat janë të interesuara të investojnë në Maqedoni dhe të hapin  përfaqësi të tyre, si dhe ndërmarrje nga sektori shëdnetësor, prodhues të prodhimeve farmaceutike, veglat ndihmëse mjekësore t'i plasojnë podhiemt e tyre kltu. Si MATTO qëndrojmë në disponim për t'i mbështetur në qëllimet e tyre"W, deklaroi Marija Tomevska, nënkryetare e MATTO-s.

MATTO dhe Oda Tregtare e Izmirit sot kontraktuan marrëveshje për bashkëpunim, i cili, sipas Tomovskës, plotësisht do ta rrisë këmbimin tregtar ndërmjet Maqedonisë dhe Turqisë.

Nga Oda Tregtare e Izmirit gjithashtu presin të vendoset bashkëpunim i ri ndërmjet kompanive në drejtim të rritjes së  këmbimit tregtar dhe zhvillimit ekonomik.

Para përfaqësuesve të kompanive nga Izmiri u prezantuan hollësi për industrinë për mbrojtjen shëndetësore dhe procedurat për regjistrim të medikamenteve dhe veglave ndihmëse mjekësore në Maqedoni.

Kryetari i Asociacionit të organizatave private shëndetësore, Andrija Arsovski shpreson se me takimet e sotme do të hapen më shumë perspektiva për bashkëpunim të enteve shëndetësore të Maqedonisë të cilat merren me shpërndarjen dhe përpunimin e medikamenteve.

 

 

Loading...
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.04.2017, 13:54  | L.E. | 543 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Policia çeke arreston katër shtetas të Maqedonisë: Kishin me vete drogë, armë dhe para
Taravari: Nuk ka negociata për vendet vakante të ministrave tash e dy javë
Zaev merret vesh për Ambasadorin në Bruksel, BDI e pafuqishme në emërimin e Ambasadorëve shqiptar?!
Zaev i ofron ASH-së postin e zv.ministrit në shëndetësi
Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.