« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Standarde zvicerane në turizmin e Maqedonisë
tur_1.jpg

Shkup, 12 maj- Infrastrukturë më e mirë lokale, fuqi punëtore e kualifikuar dhe cilësi më e madhe e shërbimeve, janë sfidat me të cilat ballafaqohet turizmi i Maqedonisë, tha sot ministri i Ekonomisë Driton Kuçi.

Në fjalimin para promovimit të certifikatave SHL trajnues, Kuçi theksoi se pikërisht edukimi i mëtejmë është mundësi më shumë për shfrytëzim maksimal të potencialeve turistike me të cilat disponojmë.

"Duhet infrastrukturë më e mirë, qasje dhe rrugë deri te hotelet, kapacitet të vendosjes, posaçërisht në vendet të cilat kanë potencial turistik", theksoi ministri i cili pret, siç tha, sezon të suksesshëm këtë vit.

Sipas zëvendësshefit të misionit në Ambasadën zvicerane Stefan Tomaxhan, për realizimin e përfitimeve ekonomike nga turizmit nevojiten kuadro të kualifikuara.

Në promovim 16-të trajnues të Maqedonisë morën certifikata nga Akademia për menaxhim hotelerik në Lucern.  Certifikatat janë nga sferat: teknika për shitje dhe distribuim, komunikim me klientët dhe menaxhim me të ardhurat.

Akademia është e renditur në mesin e 100 institucioneve të para  arsimore për hoteleri në botë. Profesoresha e Akademisë Suzan Osvald i inkurajoi punonjësit hotelerik-turistik nga vendi të investojnë në njohuritë e veta ajo është, tha, garancë për sukses dhe rezultat. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.05.2017, 16:33  | L.E. | 1,106 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Analizë » Ballkani i rrezikuar nga politika ruse, Maqedonia një shtet i brishtë
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.