Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Ministria e Financave kërkon sqarim nga Gjykata Kushtetuese për subvencionet bujqësore
bujq_1.jpg

Shkup, 12 maj- Gjykata Kushtetuese sot në ueb faqen e vet e publikoi Vendimin sipas të cilit nuk ka pengesë ligjore për pagesë të subvencioneve bujqësore para se të formohet Qeveria.

Lidhur me Vendimin e publikuar, Ministria e Financave (MF) informon se gjatë ditës zyrtarisht i ka parashtruar letër Gjykatës Kushtetuese, me të cilën kërkon t'i parashtrohet kopje e Vendimit dhe sqarim.

Gjykata Kushtetuese, pardje, më 10 maj, ngriti procedurë për vlerësim të kushtetutshmërisë së dispozitave nga Kodi Zgjedhor dhe nga Ligji për parandalim të korrupsionit, përkatësisht solli masë të përkohshme për ndërprerje të kryerjes së dispozitave kontestuese me të cilat ndalohet pagesa e subvencioneve bujqësore deri në formimin e qeverisë së re. Kjo masë vlen deri në vendimin përfundimtar të Gjykatës.

Nisma në Gjykatën Kushtetuese ishte parashtruar nga shoqata bujqësore "Agritikveshia" me të cilën kërkohej kontestimi i nenit nga Kodi Zgjedhor, sipas të cilit është ndaluar pagesa e subvencioneve deri në formimin e Qeverisë së re. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.05.2017, 16:34  | L.E. | 987 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.