Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Eurokomisioni aprovoi shitje të NLB-së
NLB_1.jpg

Bruksel, 11 maj - Komisioni Evropian i aprovoi Sllovenisë që ta shesë bankën më të madhe shtetërore sllovene "Nova Lublanska banka" (NLB) deri në fund të vitit të ardhshëm, njofton HINA.

Sipas burimeve në Bruksel, në pajtueshmëri me marrëveshjen midis Komisionit Evropian dhe Qeverisë sllovene, privatizimi i NLB-së do të zhvillohet në dy faza. Në fazën e parë, gjatë këtij viti do të shiten 50 për qind nga banka, ndërsa deri në fund të vitit 2018 edhe 25 për qind.

Me planin për privatizim të bankës, është paraparë që shteti slloven të ruajë 25 për qind të aksioneve të NLB-së.

Komisioni Evropian informoi se në pajtueshmëri të vendimit të tij nga viti 2013, Sllovenia duhet ta shesë shumicën e pakos së aksioneve në NLB deri në fund të këtij viti.

"Sllovenia do ta shesë transhenë e parë të aksioneve në afatin e konfirmuar origjinal, por vendi kërkoi kohë plotësuese për shitje të transhesë së dytë", informon Komisioni.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.05.2017, 08:51  | B.M. | 874 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.