"Sputnik": Negociatat për anëtarësim të Maqedonisë në NATO do të përfundojnë këtë vje..
Prokuroria kërkon burg të përjetshëm për të akuzuarit në "Lagjen e Trimave"
« Analistët për Zhurnal: » Bojkoti i BESËS sinjal negativ dhe krijon amulli në opinionin publik
Nëse miratohet ligji për gjuhët para lokaleve, a do t’i rris Zaev votat te kampi shqi..
Donacione soufterike për mbështetje të sektorit civil
donacione.jpg

Shkup, 16 maj- Organizatat civile nga Maqedonia mund të të fitojnë donacione soufterike dhe donacion në vlerë prej 5000 dollarë të  Microsoft Azure nga programi i Majkrosoftit për mbështetje të sektorit civil, i cili në Maqedoni dhe Ballkan zbatohet nga ana e Fondacionit Metamorfozis, përmes platformës Теchsoup Balkans.

Donacionet soufterike janë në agjendën e ditës së Majkrosoftit për sektorine OQJ "Teknologjia në mjegull e ndihmon shoqërinë" që mbahet sot në Panairin e Shkupit, në organizim të Metamorfozis dhe  të Majkrosoftit.

"Duam ta afrojmë teknologjinë pranë sektorit joqeveritar duke pasur parasysh rolin e tij të rëndësishëm në shoqëri. Që t'u ndihmojnë t'i lehtësojnë proceset e tyre dhe të jenë produktiv në punë përmes teknologjive të Majkrosoft Ofice 365 ose Azure u japim mundësi për donacion që të kenë qasje deri te teknologjitë dhe më lehtë ta përfundojnë misionin e tyre", deklaroi Vlora Ademi, koordinatore për programe arsimore në Majkrosoft Maqedoni.

Siç informon Bardhil Jashari, drejtor ekzekutiv në Fondacionin Metamoforzis, programi Теchsoup Balkans është i qasshme tre vjet, pi në Maqedoni e kanë shfrytëzuar rreth 100 organizata, edhe pse janë aktive shumë më shumë.

"Ditët e hapura për organizatat joqeveritare shërbejnë t'i promovojnë teknologjitë e reja dhe organizata civile të informohen jo vetëm për soufterin dhe teknologjitë tjera të qasshme, por të mësojnë si t'i shfrytëzojnë, sepse mënyra më e shpeshtë e shfrytëzim është pengesë kryesore pse nuk guxojnë t'i implementojnë në punën e tyre" shtoi Jashari. s

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2017, 12:07  | L.E. | 469 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
E kanë kënduar gati në çdo këngë, ky është vëllai i Motrave Mustafa (Foto)
Andrra e Lulja dalin për kafe, por me kënd?! Nuk është as Meda as Sinani (Foto)
Plagosë të ëmën në Qendër të Shkupit
Shkup, tërheq zvarrë gruan për toke, i vjedh kuletën
Aksident i tmerrshëm me motor në Hasanbeg, përfundojnë me eshtra të thyera fëmijë të moshës 13 dhe 15 vjeçare
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.