Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje,..
« Flet shefja e OSCE/ODIHR » Glover: Korniza zgjedhore ekziston, monitorojmë që ajo të realizohet
Zvogëlohen blerja dhe shitja e prodhimeve bujqësore
zv_4.jpg

Shkup, 16 maj- Blerja dhe shitja e prodhimeve bujqësore në tremujorin e parë të këtij viti janë zvogëluar për 14,2 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, bëri të ditur Enti shtetëror për statistikë.

Te blerja e prodhimeve bujqësore nga prodhuesit individual është vërejtur ulje për 30 për qind, ndërsa te shitja e prodhimeve bujqësore nga prodhimtaria personale ka rritje për 50,6 për qind.

Rritje të blerjes dhe shitjes së prodhimeve bujqësore është regjistruar te: drithërat, mbjelljet kopshtare dhe foragjene, pemët, pijet alkoolike, kafshët dhe shpezët dhe vezët, ndërsa ulje te mbjelljet industriale, qumështi dhe prodhimet e qumështit dhe peshku.

Distribuimi mujor i vlerës së blerjes dhe shitjes së prodhimeve bujqësore tregon ulje në muajin janar dhe shkurt, ndërsa në mars është vërejtur rritje, bëri të ditur Enti shtetëror për statistikë. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2017, 14:13  | L.E. | 944 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.