"Sputnik": Negociatat për anëtarësim të Maqedonisë në NATO do të përfundojnë këtë vje..
Prokuroria kërkon burg të përjetshëm për të akuzuarit në "Lagjen e Trimave"
« Analistët për Zhurnal: » Bojkoti i BESËS sinjal negativ dhe krijon amulli në opinionin publik
Nëse miratohet ligji për gjuhët para lokaleve, a do t’i rris Zaev votat te kampi shqi..
Promovohen pranuesit e granteve të Civika mobilatis zviceran
civ_1.jpg

Shkup, 16 maj- Mbi 35 milionë denarë prej sot do të marrin 37-të pranues të granteve të rinj, aksionalë, të vegjël dhe ad hok përmes programit të Agjencisë zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim - Civika mobilatis për promovim të aktiviteteve të tyre të orientuara në më shumë sektorë.

Gjithsej 15 organizata kanë marrë grante aksionale të dedikuara për mbështetje të organizatave civile në vlerë prej mbi 28 milionë denarësh, të cilët dëshirojnë t'i promovojnë aktivitetet e tyre, ndërsa do të orientohen drejt sundimit të mirë, shoqërisë civile, raporte ndëretnike....

Grante morën edhe tetë grantistë të vegjël dhe 14 ad hok, buxheti i të cilëve arrin 7,5 milionë denarë, të cilët përmes aktiviteteve të tyre në fokus do t'i vendosin nevojat për debat, zgjedhjet, mjedisin jetësor, të drejtat e njeriut, të rinjtë...

Ambasadorja e Zvicrës në Maqedoni, Sibil Suter Tajeda në grantistëve të rinj ua ndau vendimet dhe i porositi se në rrethinë të këtillë të ndjeshme politike dhe shoqërore theksohet roli i shoqërisë tregtare në promovimin e dialogut në shoqëri.

"Qëllimi kryesor i këtij programi është që të ndërtohen raporte mes qytetarëve dhe organizatave të shoqërisë civile. Nga vlerësimet deri më tani shohim se kjo tashmë po ndodh dhe se qytetarët aktivë janë shumë të rëndësishëm në ndërtimin e shoqërisë", theksoi Suter Tajada.

Mbështetja e re për organizatat civile përmes programit Civika Mobilatis ka filluar në tetor të vitit 2014 dhe do të zgjatë deri në shtator të vitit 2018. Buxheti i programit arrin tetë milionë franga zvicerane.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2017, 16:14  | L.E. | 701 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
E kanë kënduar gati në çdo këngë, ky është vëllai i Motrave Mustafa (Foto)
Andrra e Lulja dalin për kafe, por me kënd?! Nuk është as Meda as Sinani (Foto)
Plagosë të ëmën në Qendër të Shkupit
Shkup, tërheq zvarrë gruan për toke, i vjedh kuletën
Aksident i tmerrshëm me motor në Hasanbeg, përfundojnë me eshtra të thyera fëmijë të moshës 13 dhe 15 vjeçare
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.