Të kalojnë 100 ditët e para, pastaj të gjykojmë kabinetin e ri qeveritar, thotë Males..
Analistët të ndarë lidhur me vendimin e BESËS që mos të jetë pjesë e kabintetit qever..
Kryeparlamentari Xhaferi të martën cakton seancë për zgjedhjen e qeverisë
« Lajmi i fundit » Zhurnal ju sjell përbërjen e plotë të kabinetit të Zoran Zaev
A mund të ketë marrëveshje për zgjedhje pa vetting-un?
nishani-rama-basha-2.jpg

Tiranë, 16 maj - Vetting-u duket se është pika në të cilën palët po ndahen qartazi në këto minuta të fundit të negociatave. Ka pak gjasa, thuajse fare, që kryeministri Rama të “lëshojë pe” për një nga çështjet më të rëndëishme që lidhet me zbatimin e reformës në drejtësi. Vetting- duket se është edhe ‘nyja gordiane’ i bisedimeve mes PS dhe PD. Në rast se Rama do të lëshonte vetting-un, thjeshtë për të rënë dakort për disa elementë teknikë që PD të hyjë në zgjedhje, kjo mund të konsiderohej edhe si ‘thikë pas shpine” ndaj gjithë Reformës në Drejtësi. Është pikërisht vetting-u arsyeja se përse PD bojkotoi kuvendin nën ‘cadrën’ e kërkesës për qeveri teknike. Burime bëjnë të ditur për javanews se Rama ka si pikë të parë të negociatatave çështjen e vetting-ut, gjë që ka detyruar 2 herë rresht Bashën të takojë Berishën. Reforma në Drejtësi është thelbi i gjithshkaje që po ndodh këto muajt e fundit dhe palët tashmë janë pozicionuar qartazi: PS pro vetting-ut, PD kundër. Pra lind pyetja se a mund të ketë marrëveshje pa vettingun?

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2017, 16:43  | Z.H. | 441 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« Lajmi i fundit » Zhurnal ju sjell përbërjen e plotë të kabinetit të Zoran Zaev
Ermira Mehmeti: Hazbi Lika njeriu që mbajti gjallë frymën anti-VMRO në BDI
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet sekretarja shtetërore në MPB, Sanja Dimitrievska!?
« Zhurnal mëson » LSDM amortizon votën shqiptare me një ministër pa resor, Ademi i angazhuar për zhvillim të barabartë rajonal
« Foto: » Nuk do ta besoni se me kë është i martuar “Mehmeti”
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.