« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
U botua libri me poezi “Dritë Dielli për Atdhe” kushtuar Ukshin Hotit
libri_4.jpg

Në Institutin Albanologjik në Prishtinë sot u përurua libri me poezi kushtuar Ukshin Hotit me titull “Dritë Dielli për Atdhe”, botim i Klubit Letrar “Zahir Pajaziti” nga Podujeva. Libri është përgatitur nga kryetari i këtij Klubi letrar, Rudi Berisha, ndërsa në libër janë përfshirë 50 autorë me nga një poezi.

Përurimi i librit u bë në shenjë të solidarizimit dhe ngritjes së vetëdijes për ndriçimin e rastit të zhdukjes së Porf. Ukshin Hoti më 16 maj 1999, kur u lirua nga Burgu i Dubravës së Istogut dhe që nga ajo ditë nuk dihet më për fatin e tij.

Me këtë rast, Rudi Berisha i falënderoi të gjithë autorët që kontribuan për botimin e librit, si dhe financuesin e librit nga Gostivari, i cili jeton dhe punon në Zvicër.

Në kuadër të këtij promovimi u nda Mirënjohje Afrim Mustafës, autor dhe botues i librit për dëshmorët “Bardhësitë e Atdheut” dhe sponzoriizuesit të librit nga Gostivari.

Poezi kanë botuar këta autorë: Rudi Berisha, Besianë, Shqiponje V. Tahiri, Ferizaj, Dibran Fylli, Klinë, Fatime Kalimashi, Rahovec, Zvicër, Lulzim Hajdari, Kukës, Xhemile Aliu, Skënderaj, Gjermani, Ramadan Asllani, Ferizaj, Bilall Maliqi, Preshevë, Erina Blakçori, Podujevë, Seli Murati, Kanada, Izet Hoti,  Prishtinë, Muharrem Kosumi, Kamenicë, Izet Shala, Malishevë, Xhevrije Nimani, Prishtinë, Rrahman Hyseni, Medvegjë.

 Agim Desku, Pejë, Driton Smakaj, Skënderaj, Qazim Berisha, Prishtinë, Rajmonda Malecka, Tiranë, Rrahim M. Sadiku, Drenas, Hamdi Meca, Krujë, Naxhije Doci, Prishtinë, Xhelal Luca, Tiranë, Minire Rukovci, Prishtinë, Odise Plaku, Tiranë, Milazim Kadriu, Podujevë, Lumturije Drenica, Athinë, Sheremet Prokshi, Drenas, Maxhun Osmanaj, Istog, Dilaver Asani, Gostivar, Ahmet Pllana, Kastriot.

Fadil Curri, Mazgit,Isuf Grajçevci, Kastriot, Shahbaze Vishaj-Grajçevci, Kastriot, Albana Vokrri, Mirëditë, Hajrulla H. Buzani, Vushtrri, Abide Gashi, Mitrovicë, Zymer Mehani, Podujevë, Fahri Sejdiu, Podujevë, Xhemajl Rudi, Zvicër, Sherife Thaqi, Suharekë, Ilmi Tahiri, Podujevë, Mirvete Kabashi-Leku, Prizren, Namik Selmani, Tiranë, Tyran Prizren Spahiu, Prizren, Rexhep Bajrami, Shkup, Rabije Rabije Bytyqi, Prizren, Hajrush Redenica, Prishtinë, Hysen Grajçevci, Prishtinë, Shaip Bllaca, Gjilan.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.05.2017, 11:24  | L.E. | 777 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
Paralajmërohet shi, erë dhe borë e fuqishme ditëve në vazhdim
Kryetari i Kumanovës Dimitrievski me dy shefa kabineti, njëri shqiptarë
Video nga aksioni i mbrëmshëm i MPB dhe DAP në Tetovë, Gostivar dhe Prilep
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.