« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
Pylli i Zvërnecit, destinacion për turizmin e natyrës dhe të historisë
ZVC.jpg

Vizitohet sipas itinerarit Vlorë- Zvërnec-Ishulli i Zvërnecit. Në ishullin e Zvërnecit, pranë monumentit të natyrës, ndodhet edhe Kisha e Shën Mërisë Zvërnec, ndërtuar në shek.XII dhe me vlera të kulturës bizantine.

Pylli i Zvërnecit, Monument Natyre, ndodhet në afërsi të fshatit me të njëjtin emër, në pjesën veriore në distancë 1.5 km dhe lartësinë 10-31 m mbi nivelin e detit. Sipërfaqja e pyllit është 7 ha.

Karakteristike për këtë pyll është mbulesa bimore mjaft e dendur duke arritur deri në 90-100 % të sipërfaqes së përgjithshme të ishullit.

Dominon Selvia (Cupressus sempervirens) në shoqërim me Quercus ilex, Quercus pubescens dhe Pinus spp.

Lartësia e selvisë është 17 m, me diametër mesatar 22-26 cm dhe moshë 90- vjeçare. Kati i shkurretave përbëhet nga lloje si Myrtus communis, Pistacia lentiscus, Laurus nobilis, Rubus spp., Phillyrea angustifolia, Olea olaster, etj.

Kati barishtor është i rrallë dhe me pak lloje si Chrysopogon gryllus, Asparagus acutifolius, Dactylis glomerata, Desmazieria rigida etj, shkruan atsh.

Ky monument natyre ka vlera shkencore, biologjike dhe ekologjike, kulturore, didaktike dhe turistike. Ndër të tjera përbën një habitat të rëndësishme për lakuriqët e natës si: Rhinolophus ferrumequinum dhe Rhinolophus hipposideros.

Vizitohet sipas itinerarit Vlorë- Zvërnec-Ishulli i Zvërnecit. Në ishullin e Zvërnecit, pranë monumentit të natyrës, ndodhet edhe Kisha e Shën Mërisë Zvërnec, ndërtuar në shek.XII dhe me vlera të kulturës bizantine.

Brenda në kishë ruhen ende fragmente të pikturave murale që i përkasin shek.XVII-XVIII. Çdo datë 15 gusht, “Ditën e Fjetjes së Shën Mërisë”, në ishull organizohet pelegrinazh.

Ky ishull i vogël është kthyer në një destinacion për turistët e natyrës dhe të kulturës që në stinën e verës janë të shumtë./KultPlus.com

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.05.2017, 11:33  | L.E. | 539 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
Paralajmërohet shi, erë dhe borë e fuqishme ditëve në vazhdim
Kryetari i Kumanovës Dimitrievski me dy shefa kabineti, njëri shqiptarë
Video nga aksioni i mbrëmshëm i MPB dhe DAP në Tetovë, Gostivar dhe Prilep
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.